Terhesség

Kalcium a kismama étrendjében

Szervezetünk alapvető építőkövei az ásványi anyagok. Testünkben legnagyobb mennyiségben a kalcium van jelen, mely a csontfelépítésben, az ingerület-átvitelben, az izommozgásban, a véralvadásban és számos anyagcsere-folyamatban is fontos szerepet játszik.
2007. Szeptember 06.

Kalcium az étrendben

A kiegyensúlyozott, változatos vegyes táplálkozás rendszerint elegendő ásványi anyaghoz, köztük kalciumhoz is juttatja szervezetünket. Bizonyos időszakokban növekedik a kalcium-szükséglet, ilyenkor a szokásosnál jobban oda kell figyelnünk az étrendünkre. A várandósság idején például a korábbi 800 milligrammos naponkénti bevitelt körülbelül 1200-ra kell növelnünk. Ez nem pusztán a magzat csontozatának fejlődése miatt szükséges. Megfigyelték, hogy gyakrabban jelentkezik magas vérnyomás azoknál, akiknél alacsony a kalciumfelvétel. A terhességi toxémia is sűrűbben figyelhető meg olyan kismamáknál, akiknek étrendjében rendkívül alacsony a kalciumtartalmú élelmiszerek aránya, ráadásul túlsúlyosak.

Az oszteoporózis, azaz csontritkulás ugyan későbbi életkorban jelentkezik a nőknél, de kialakulásában a genetikai és hormonális tényezőkön, alkati adottságokon kívül a megfelelő táplálkozás és az elégséges kalciumellátás is fontos szerepet játszik – különösen gyermekkorban, valamint azokban az életszakaszokban, amikor jelentősen növekedik a kalciumigény, vagyis terhesség és szoptatás idején. A természet gondoskodására utal ugyanakkor, hogy az ösztrogén – ez a hormon különösen nagy mennyiségben termelődik a terhesség idején – javítja a kalcium felszívódását.

Miben található?

A tej és a tejtermékek a kalciumban leggazdagabb élelmiszerek közé tartoznak, ezért ilyesmit naponta többször is érdemes fogyasztani valamilyen formában. A tejben található laktóz segíti a kalcium felszívódását, mely egyébként kiemelkedően jó hatásfokú a tejtermékek esetében. Egy liter tej bőségesen fedezi a várandós nő napi kalciumszükségletét. A joghurt és a kefir ugyanannyit tartalmaz, mint a teljes tej, a különféle sajtok pedig különösen gazdag, változatos ízvilágú kalciumforrásaink. Tíz dekagramm ementáli, eidami vagy parmezán sajt 800 milligrammot tartalmaz, a várandós nő napi szükségletének kétharmadát.

A reggelire elfogyasztott tejes vagy joghurtos müzli, a tízóraira felhajtott tejes gyümölcsturmix vagy az uzsonnára készített kefiröntetes zöldsaláta olajos magvakkal csupa olyan, változatosan elkészíthető, egészséges, magas kalciumtartalmú étel, amelynek naponta ott a helye a kismama és az egész család étrendjében. Az ebédre, vacsorára készíthető, laktatóbb fogások közül manapság különösen kedvelt és divatos a raklett, a sütőben készített, burgonyával és salátákkal tálalt sült sajt, a svájci eredetű sajtfondü, de említhetnénk az olasz ételeket is, amelyekről nem hiányozhat a bőségesen adagolt, finom mozzarella vagy parmezán sajt.

Egy-egy pohár tejföl vagy főzőtejszín igazán zamatossá varázsolja a főzelékeket vagy a rakott zöldséget – ezek a könnyű fogások pillanatok alatt elkészülnek. A házilag készített tejes, tejszínes, joghurtos gyümölcsfagyik, gyümölcstorták nemcsak egészségesek és finomak, hanem kiváló kalciumforrásaink is egyúttal. Az ínyencek tudják, milyen sokat köszönhet a konyhaművészet a tejtermékeknek! Kismamák esetében pedig különösen fontos, hogy a sietően felhajtott kávé, menet közben elrágcsált keksz, édességek és zsíros, nehéz ételek, felvágottak helyett változatos, tápláló, mégsem hizlaló tejtermékeket fogyasszanak.

Csak egy része hasznosul

Senki sem vállalkozik arra szívesen, hogy minden étkezés előtt gondos számításokat végezzen a megfelelő tápanyag- és energiabevitelről. Ez ráadásul nem is olyan egyszerű, hiszen nem elég, ha megnézzük a tápanyagtáblázatban, mennyi kalciumot tartalmaz például a dió. Azt is tudnunk kell, hogy szervezetünk a különféle ételekben elfogyasztott kalciumnak csupán egy részét képes hasznosítani. Hogy mennyit, az a táplálék fajtájától és a kalcium-anyagcseréhez szükséges egyéb anyagok, pédául a D-vitamin jelenlététől, illetve hiányától függ.

Ügyelnünk kell bizonyos kölcsönhatásokra is. Ki gondolná például, hogy a hagyományosan tejjel készített spenóttal voltaképpen dupla öngólt rúgunk, pedig mindkettő magas kalciumtartalmú: a spenótban található oxálsav a tej kalciumával oldhatatlan komplexet képez. A fitátok, melyek nagy mennyiségben találhatók teljes kiőrlésű gabonában, korpában, a kalciummal ugyancsak nehezen oldódó vegyületet hoznak létre. Élesztős erjesztéssel mégis hasznosíthatóvá válik ez a fontos ásványi anyag. Ha túlságosan sok fehérjét fogyasztunk, a kelleténél több kalcium ürül a vizelettel – ugyanakkor a megfelelő fehérjebevitel feltétele a kalcium hasznosulásának.

A kávé, a fekete tea, a koffeintartalmú italok olyannyira rontják a kalciumfelszívódás hatásfokát, hogy például napi három csésze kávé fogyasztása 100 milligrammal emeli a kalciumszükségletet.

Kapcsolódó cikkeink kalcium témában:

Forrás: Kismama magazin