Trend

Szupertrendi étrend-kiegészítő: tényleg olyan jó az ashwagandha?

Segít koncentrálni de nem tesz feszültté, sőt segít, ha stresszes vagy – nem véletlenül olyan népszerű étrend-kiegészítő mostanában az ashwagandha.
2023. Október 08.
Fiatal nő étrendkiegészítő kapszulát vesz be egy pohár vízzel
Fotó: Getty Imges

Akár a stresszes mindennapokat tennéd könnyebbé, akár a fogyáshoz keresel segítséget vagy épp a munkahelyi összpontosításhoz jönne jól egy kis plusz, jó eséllyel eléd kerül étrend-kiegészítőként az ashwagandha. Az ájurvédában használt, indiai ginzeng néven is emlegetett növény rendkívül sok pozitív tulajdonsággal rendelkezik, és ezt számos klinikai kutatás is igazolja.

Ahogy neked jó

Adaptogén gyógynövényről van szó, ami azt jelenti, hogy fokozza a stresszel szembeni nem specifikus, vagyis általános ellenálló képességét. Kiegyensúlyozó hatásuk van a szervezetre attól függetlenül, hogy az egyensúly milyen irányba billent ki – vagyis úgy harmonizálnak, ahogy a szervezetnek arra épp szüksége van. A szervezet alkalmazkodóképességét növelik, segítik visszanyerni az egyensúlyi állapotot, és mindezt mellékhatások nélkül. Az ashwagandhán kívül ilyenek egyébként még többek között a ginzeng, az astragalus gyökér (kínai csüdfű), a kurkuma, a rhodiola rosea (rózsagyökér) és az édesgyökér.

Amiért imádni fogod

Na de térjünk ré a régi-új szupersztárra (régi, hiszen az ájurvédikus gyógyászat több ezer éve alkalmazza fiatalítószerként, termékenységfokozóként és afrodiziákumként): lássuk, mi mindenért lehet érdemes kipróbálni az ashwagandhát.

1. Csökkentheti a stresszt és a szorongást

Úgy csökkenti a stressz negatív hatásait, hogy segít a szervezetnek alkalmazkodni hozzá. Képes csökkenteni a kortizol nevű stresszhormon szintjét, és hat a szervezet stresszválaszt koordináló rendszerére. Kutatások szerint 8 hetes szedése kimutathatóan csökkentette a stressz– és a kortizolhormon-szintet, egy másik vizsgálat 60 nap után igazolt kimutatható szorongásszint-csökkenést.

2. Növelheti a fizikai teljesítményt

Nem véletlenül a sportolók között is népszerű: javítja a szervezet oxigénfelhasználását, ami pedig jobb teljesítményt eredményez. Ezen felül az izomerő növekedéséhez is hozzájárulhat. Vagyis ha úgy érzed, szükség lenne egy kis támogatásra, hogy jobban teljesíts az edzéseken, esetleg versenyre készülsz, ez a növény lehet a barátod.

Ashwagandha ájurvédikus gyógynövény levél, gyökér, őrlemény

Fotó: Getty Images

3. Javíthatja a memóriát

Jótékonyan hat egyes kognitív funkciókra, például a memóriára, javíthatja a reakcióidőt, segítheti az összpontosítást.

4. Segíti a jó alvást

Nyugtató hatásának köszönhetően nem csak az elalvást segíti, hanem az alvás minőségét is javítja. Vagyis elérheted, hogy pihentetőbb legyen az éjszakád – ha mondjuk rendkívül stresszes vagy, ez nagyon jól jöhet. (Sajnos azt nem oldja meg, ha a gyerekhez többször kell kelned éjjel). Sőt, abban is segíthet, hogy mikor felébredsz, akkor éberebbnek érezd magad és kevésbé legyél álmos.

5. Hozzájárulhat a fogyáshoz

Nem fogyasztószer, arra ne számíts, hogy elkezded szedni és egykettőre ledobsz pár kilót. Viszont azzal, hogy a kortizolszintet csökkenti, segíthet abban, hogy megszabadulj a hasi zsírpárnáktól.

6. Hat a hormonrendszerre

Rendkívül jó, kiegyensúlyozó hatása lehet a női hormonrendszerre (például a stressztűrő képesség fokozásával összefüggésben is).

7. Fokozza a tesztoszterontermelést férfiaknál

Egyes kutatások azt mutatják, hogy jótékonyan hat a tesztoszteron termelődéséhez szükséges DHEA-S nevű hormon elválasztódására. Ezen felül a spermiumkoncentrációra, az ondó mennyiségére és a spermiumok mozgékonyságára is jótékonyan hathat.

Meghoztuk hozzá a kedved? Ajánlunk néhány remek készítményt! A cikk a galéria után folytatódik.

GymBeam Ashwagandha KSM-66 kapszula
5 fotó megtekintése

Amire figyelj

Az alábbi esetekben nem ajánlott a készítmény szedése:

  • Várandósság
  • Szoptatás
  • Pajzsmirigy-túlműködés
  • Műtéteket megelőzően
  • Májproblémák esetén
  • Autoimmun és pajzsmirigyproblémák esetén

Érdemes fokozatosan hozzászoktatni a szervezetet, és napi ajánlott adagnál többet nem szabad fogyasztani. Fennálló egészségügyi panaszok vagy azok gyanúja esetén mindenképp ajánlott orvossal, ájurvédikus szakértővel konzultálni. 3 hónapnyi szedés után szünetet kell tartani.

Forrás: Healthline.com, Forbes.com, Sharadini Dahanukar – Urmila Thatte: Ayurveda mindenkinek