Fehérvérsejtszám-vizsgálat
Egyéb megnevezés:
Leukocitaszám-vizsgálat
Célja:
A vérben lévő alakos elemek (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék) közül a fehérvérsejtek számát adja meg. Rendszerint a teljes vérkép vizsgálat keretében végzik, de van, amikor attól különállóan, csak a fehérvérsejtszámra kíváncsi az orvos. A fehérvérsejtek számának emelkedéséből elsősorban a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokra, netán a vérképzőszervekből kiinduló daganatos betegségekre (fehérvérűség vagy leukémia, limfóma) lehet következtetni.
Általában szerepel a laboratóriumi rutinvizsgálatok közt.
Leírás:
A vizsgálathoz vérvételre van szükség. Ehhez leültetik egy székre, karját szabaddá kell tennie. A felkarját egy gumiszalaggal elszorítják, ettől a gyűjtőerekben (vénákban) megszűnik a véráramlás, azok megtelnek vérrel, faluk kitágul, könnyebben szúrhatók. Arra is kérhetik, hogy többször egymás után szorítsa ökölbe a kezét. Ezáltal több vér áramlik a karjába, a vénái jobban feltelődnek. Általában a könyökhajlatban vagy a kézháton futó gyűjtőerek egyikét szúrják meg. A szúrás helyén lévő bőrfelületet lefertőtlenítik. Az egyszerhasználatos steril tűt vezetnek a vénába, és fecskendővel, vagy speciális, zárt rendszerű, vákumos vérvételi csővel leszívják a kellő mennyiségű vért. Ezt követően megkérik, hogy nyissa ki lassan az öklét, felengedik a felkarjára felhelyezett gumiszalagot, és a tűt kihúzzák a vénájából. Csecsemőknél a feji vénákból is vehetnek vért, síráskor ezek kidudorodnak, vérvételre alkalmassá válnak. A szúrás helyét leragasztják, és arra kérik, hogy pár percig nyomja a kötést a szúrás helyére, hogy mielőbb megszűnjön a vérzés.
A levett vért a laboratóriumban automata készülék vizsgálja. Nagyon ritka ma, hogy a fehérvérsejtszámot - festést követően - speciális tárgylemezen, mikroszkóp alatt kellene vizsgálni. Ilyenkor adott térfogatú vérben számolják meg a fehérvérsejtek számát, majd abból számolják ki, hogy mennyi található egy mikroliternyi vérben.
Előkészítés:
Figyelem!:
Ha a gyermek vérzékenységben szenved vagy véralvadásgátló gyógyszert szed, a vérvétel előtt feltétlenül a szülő közölje ezt az orvossal. Ilyenkor a szokottnál erősebb, hosszabb ideig tartó vérzés léphet fel. A vérvételt követően perceken át nyomja türelmesen a gézt vagy papírvattát a szúrás helyére, így kisebb a bőralatti bevérzés kialakulásának esélye.
Jó, ha tudja:
A fehérvérsejtszám nagyon gyorsan képes változni, órák, napok alatt jelentős eltérés észlelhető benne.
Veszélye:
Vérzés, véraláfutás, gyulladás kialakulása a szúrás helyén.
Szédülés vagy ájulás a vérvételt követően.
Fájdalom:
A vérvételhez szükséges tűszúrás az egyéb tűszúrásokhoz hasonló fájdalommal jár.
Lelet:
Elsősorban fertőzésekben, gyulladásos kórképekben, de bizonyos daganatokban, vérképzőszervi betegségekben, allergiás betegségekben nő a fehérvérsejtszám (a leleten általában fvs. vagy WBC - white blood cell - angol rövidítés jelöli).
A normálérték: 4500 - 10 000 fehérvérsejt 1 mikroliternyi vérben.
A fehérvérsejtek számának emelkedése elsősorban fertőzésre, gyulladásra, esetleg leukémiára utal. Bizonyos gyógyszerek is emelhetik a fehérvérsejtek számát.
A fehérvérsejtek számának csökkenése leginkább daganatos betegek kemoterápiája, sugárkezelése kapcsán, vagy bizonyos vérképzőszervi betegségben (ún. aplasztikus anémia), daganat, fertőzés okozta csontvelőelégtelenségben, egyes máj- vagy lépbetegségekben észlelhető. Bizonyos gyógyszerek - olykor veszélyes mértékben is - csökkenthetik a fehérvérsejtszámot.
Szerző: Dr. Kraszny Erika - belgyógyász | Lektor: Dr. Kökény Zoltán, Dr. Somogyi Mária
Ugrás a lap tetejére