VizsgálatokFőoldal
Allergiavizsgálat
Célja:
Leírás:
- Epikután (epicutan) tesztelés: vélelmezhetően allergiás eredetű ekcémák okának megállapítására használják. Bizonyos vizsgálandó anyagokat a törzs (többnyire a hát) bőrére (vagyis a bőr fölé - epikután) ragasztanak, majd 24 óra múlva eltávolítanak. Értékelése először 20 perc, majd 24, 48 és 72 óra múlva történik. Allergia esetén az adott anyag helyén ekcéma alakul ki.
- Foto-epikután tesztelés: napfény hatására kialakuló ekcémák okának, allergiás eredetének megállapítására használják. Ugyanúgy végzik, mint az epikután tesztet, de a vizsgált anyag felvitele után a bőrt ultraibolya fénnyel megvilágítják.
- Dörzsteszt: csak nagyfokú vagy súlyos túlérzékenység esetén használják, a vizsgált anyagot a bőrbe dörzsölik, majd 5-15 perc múlva értékelik.
Prick-, ill. szkarifikációs (scarificatiós) teszt: allergiás tünetek, ekcémák, csalánkiütés, duzzanatok okának tisztázására használják, de nemcsak bőrgyógyászati betegségek esetén, hanem pl. szénanáthában is. A vizsgálni kívánt anyagokat az alkar bőrére cseppentik, majd kicsiny lándzsával vagy tűvel felületes szúrt vagy karcolt sebet ejtenek (ez a szkarifikáció). Öt perc múlva az anyagot letörlik, 5-20 perc után pedig értékelik az eredményt.
- Intrakután (intracutan) tesztelés: gócok felderítésére használják. A vizsgálandó anyagokat (kórokozók fehérjekivonatát) az alkar bőrébe injekciózzák (vagyis intrakután), majd 20 perc múlva (esetleg néhány óra múlva is) értékelik.
- Orális allergiateszt: élelmiszer- vagy gyógyszerallergia esetén használják, az adott anyagot a beteg elfogyasztja, majd 24 órán át megfigyelés alatt áll.
- A fentiek mellett vérvétellel is történhet allergia-vizsgálat.
Előkészítés:
Figyelem!:
Jó, ha tudja:
Veszélye:
Fájdalom:
Lelet:
Az allergia-teszteknél a reakció hevességét keresztekkel jelölik (egy kereszt enyhe, kettő közepes, három súlyos reakciót jelent).
Az egy és a három keresztes allergia nem jelenti azt, hogy az egy keresztes reakciójú beteg csak kicsit kell, hogy kerülje az adott anyagot, a három keresztes pedig nagyon. Mindkettőjüknek egyformán, a lehetőségekhez képest teljesen el kell kerülniük az allergiát kiváltó anyagot!
Kapcsolódó betegségek
Szerző: Dr. Sárdy Miklós - bőrgyógyász | Lektor: Dr. Kökény Zoltán, Dr. Somogyi Mária