Terhesség

Semmelweis Halasi Kórház, Kiskunhalas

Együttműködés, türelem, bizalom. Ez a titka annak, hogy egyre kevesebb a császármetszés Kiskunhalason.
2011. Április 08.

– Nem most kéne beszélgetnünk – csóválja a fejét dr. Horváth Attila osztályvezető főorvos. – Az átalakulás küszöbén állunk, szép, új épületbe költözünk egy év múlva, ahol három egyágyas szülőszobánk lesz, szerves egységben a császáros műtővel. Alternatív szülőszobát is tervezünk, bordásfallal, vajúdókáddal, valamint kétágyas, fürdőszobás kórtermeket, 24 órás rooming-in rendszerben. A terhesgondozást a Mozgó Szakorvosi Szolgálat végzi a környező településeken. A labor- és szűrővizsgálatok a szakrendelőkben vagy itt, a kórházban történnek. Jó kapcsolatunk van a védőnőkkel. Az egészségházban folyik a szülés körüli és csecsemő-tanácsadás.

A tíz alkalomból álló, szülésre felkészítő tanfolyam elméleti oktatása kiegészül tornával, légzőgyakorlattal, relaxációval, melyet képzett védőnő tart. Felmérés igazolja, hogy a részt vevő kismamák körében ritkábban van szükség műtéti szülésbefejezésre. A császármetszés Kiskunhalason csökkenő tendenciát mutat. – Orvosaink helybéliek, bármikor be tudnak jönni a szülésre, s tapasztalt szülésznőcsapattal dolgozunk. Nincs rohanás, kapkodás, mi kivárunk, hiszen a természet okosabb nálunk. A szülész legfőbb erénye a türelem – teszi hozzá a főorvos. – Sok helyen azt tartják, hogy egy császár után már mindig császármetszés következik. Ez egyáltalán nem igaz! Nálunk egyre nagyobb százalékban követi természetes szülés az első császármetszést, miközben a hegszétválások száma nem növekedett.

Semmelweis Halasi Kórház, Kiskunhalas

Az újszülötteket a szakma szabályai szerint ellátják: ez köldökellátást, nyákszívást, szemcseppentést jelent. Ha az anya kéri, a hasára teszik néhány percre, majd megfürdetik, akár az apa segítségével, és pólyába teszik a kisbabát. Utána még egy kis ismerkedésre visszakerül édesanyjához, aztán beviszik az újszülöttosztályra, ahol inkubátorba kerül. Ez a lehűlés elkerülésére történik, mert ha túl sokat ficánkol a mamája hasán, akkor azért le tud hűlni – magyarázza a főorvos. Általában a kórteremben szoptatnak először az édesanyák, de ha kérik, a szülőszobán is van rá lehetőség.

A szülés után hat órán belül a legtöbb anya elkezdi a szoptatást, ha jól érzi magát. Császármetszés után beviszik a kisbabát mamájához az ébredőbe, mellre másnap kerül. Ezt már a főnővér, Lajos Sándorné Icus mondja, aki a gyermekágyas és a csecsemőosztályon kísér végig.

– Támogatjuk az igény szerinti szoptatást, a jól szopó csecsemőket éjjel is kivisszük az anyukájukhoz. A nem jól szopó babák anyatej- vagy tápszer-kiegészítést kapnak, vizet, teát mindenki igény szerint, megnyugtatásul pár kortyot, vagy nyáron többet.

Tények, adatok:

Éves születésszám: 638 (2009)

A császármetszés aránya 24 százalék.

Jelenleg kettő kétágyas szülőszoba van, az ágyakat paraván választja el egymástól.

Van vajúdást könnyítő labda.

Lehet zenét vinni a szülőszobára.

Szülésznőválasztás lehetséges.

A terhespatológia a szakmai minimumfeltételek alapján működik.

Rendelkezésre állnak különböző fájdalomcsillapítási módok, kérésre EDA-ra is van lehetőség, de előre meg kell beszélni.

A beöntés, borotválás rutinszerű, a gátmetszés csak koraszülésnél kötelező.

Nappali rooming-in van.

Összesen 32 ágy van a gyermekágyas részlegen.

Újszülött-patológia, szubintenzív és koraszülött-ellátás van.

(A cikk a 2010 decemberi állapotot tükrözi.)

Forrás: Kismama magazin