Terhesség

Reflux a terhesség alatt: mit érdemes enni és mit nem?

A terhesség alatt gyakori a reflux megjelenése. Ha hasonló problémával küzdünk, akkor a várandósság alatt érdemes emiatt is átalakítani az étrendünket, hogy kevesebb panaszt okozzon ez a betegség.
2018. Szeptember 05.
Reflux a terhesség alatt: mit érdemes enni és mit nem?

Nyomás alatt a rekeszizom

A terhességi reflux hátterében az áll, hogy a baba nyomást gyakorol a rekeszizomra és a gyomorra, ami elősegítheti a gyomorzáró billentyű elégtelen záródását, tudtuk meg Kovács Judit, dietetikustól. – A probléma általában a várandósság után megszűnik, és ekkor vissza is lehet állni a normál étrendre – magyarázta a szakértő.A reflux változatos tüneteket okozhat: a köhögésen kívül a gyomorégés, a nehézlégzés, a rekedtség, a feszítő, mellkasi fájdalom – amely főként étkezés után vagy éjjel jelentkezik – és persze a nyelőcsőbe visszaáramló gyomortartalom érzése árulkodhat arról, hogy esetleg reflux állhat a háttérben. – Ha refluxra gyanakodunk, mindenképpen keressük fel a háziorvosunkat, ne halogassuk, hiszen a nyelőcsőbe visszaáramló sav komoly károkat tud okozni, ezért mindenképpen kezelni kell – hívta fel rá a figyelmet Kovács Judit.

A mozgásra és az alvásra is oda kell figyelni

Amennyiben mozgásra adnánk a fejünket, akkor érdemes olyat választani, ami nem jár ugrálással, és nem fokozza a hasban a nyomást (mint például a felülés). – Mindez a reflux és a várandósság miatt is fontos. Emellett arra is jó odafigyelni, hogy a nyakunk és a fejünk ne kerüljön alacsonyabbra a gyakorlatok közben, mint a gyomor, hiszen ez a testtartás is megkönnyítené a gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Ugyanezért érdemes éjszaka is nagyobb párnán aludni, kissé megemelt testtartásban – javasolta a dietetikus.

A stressz ront az állapoton

A szakember szerint fontos az is, hogy kerüljük vagy igyekezzünk levezetni a stresszt, ami kifejezetten ront az állapoton, növeli a gyomorsav termelődést. A túl szoros ruhák is fokozzák a hasban lévő nyomást, ezért érdemes könnyedebben öltözködni, öv, illetve szorosan meghúzott öv nélkül. – A refluxos panaszok gyakoribbak étkezés után, ami érthető, hiszen ekkor tartózkodik az étel a gyomorban. Éppen ezért étkezés után soha ne feküdjünk le, inkább üljünk, vagy még jobb, ha sétálgatunk, ezzel is segítve az étel előrehaladását a bélrendszer felé. Az esti étkezést is ajánlott korábbra hozni, hogy nyugodtabb legyen az éjszakánk. Ideális esetben lefekvés előtt legalább 3 órával már ne együnk. Egyszerre nagyobb étkezés sem ajánlott, hiszen ekkor megnövekszik a gyomorra nehezedő nyomás – tudtuk meg a szakértőtől.

Miben változzon meg az étrend?

A dietetikus ajánlása szerint érdemes inkább kisebb, gyakoribb étkezéseket bevezetnünk, ami szintén csökkenteni fogja a panaszainkat. Kovács Judittól megtudtuk azt is, hogy vannak olyan ételek is, amelyek képesek fokozni a refluxos tüneteket, illetve olyanok is, amelyek jótékonyan hatnak reflux esetén. Ezek a következők:

Panaszt okozó ételek

– A zsíros ételek, ezért érdemes zsírszegényebb tejtermékeket, húsokat és húsipari termékeket választani és a konyhatechnológiában is figyelni arra, hogy kevés olajat használjunk. A nehéz esetlegesen csípős ételek nem valók a refluxszal küzdőknek.- Kerülni kell a túl fűszeres ételeket is, amik irritálhatják a nyelőcsövet és a gyomrot. Akinek refluxa van, ne próbálkozzon a chilivel, az erős paprikával és semmi olyannal, ami a nagyon fűszeres ételek fogalmát kimeríti.- Koffeintartalma miatt a kávé is súlyosbítja a panaszokat. Aki nem tud lemondani róla, próbáljon meg ritkábban fogyasztani, esetleg még a zsírszegény tejjel higított változatra áttérés is segíthet, hiszen a tej csökkenti a savtermelést.- A szénsavas üdítők, vizek is rontanak a helyzeten, hiszen megnövelik a gyomorban a nyomást, ezért érdemes a szénsavmentes változatokat választani.- Reflux esetén sajnos érdemes a csokoládét és a kakaót is kerülni. Amennyiben édességre vágyunk, keressünk gyümölcsös, esetleg túrós változatokat.- A paradicsomról és paradicsomos ételekről is érdemes lemondani. Bár a paradicsom az egyik legkedveltebb zöldség Magyarországon, mégsem érdemes fogyasztania annak, akinek refluxa van.- A mentolos rágó, mentolos cukorkák, szájöblögetők irritáló, gyomorsav-termelést fokozó hatásúak, úgyhogy inkább kerüljük ezeket is. A rágózás egyébként is fokozza a gyomorsav termelődést.- A hagyma és a fokhagyma ételbe főzve már általában nem okoz panaszt, de nyersen irritáló, úgyhogy inkább kerüljük el.

Jó hatású alapanyagok

– Élőflórát tartalmazó joghurtok, amik segítik az emésztést és csökkentik a gyomorsav termelődését.- A kefir, ami szintén jó hatású az emésztésre és nem nehezíti el a gyomrot.- A tej csökkenti a gyomorsav mennyiségét, ezért ajánlott a fogyasztása. Egészítsük ki pár falat keksszel, ha azt érezzük, hogy ég a gyomrunk.- A krémlevesek, melyek könnyen emészthetőek: kerüljük a zsíros tejszín hozzáadását, inkább joghurttal készítsük.- A rizs, tészta, krumpli és más magas keményítőtartalmú ételek jó hatással vannak a gyomorsav-termelésre. Érdemes a teljeskiőrlésű változatokat keresni a gabonaipari termékekből (például kenyérből), de a rizsből is válasszunk barnát, hogy hosszú távon is jó hatással legyen az egészségünkre.- A tojás kifejezetten jó hatású, hiszen magas a fehérjetartalma. Zsírszegényen készítsük el, például főzve vagy kerámia, illetve teflon serpenyőben, olaj nélkül sütve.- A sajtok is jó hatásúak, de válasszunk zsírszegény változatokat.- A húsok, húskészítmények is csökkentik a panaszokat, ha zsírszegényen vannak elkészítve és maga az alapanyag is zsírszegény.Kapcsolódó cikkeink terhességi reflux témában: