Szerző:
Huták Judit
2015. november 24. | Frissítve: 2020. szeptember 9.
Forrás:
babaszoba.hu
A mekonikum-aspirációs szindróma tünetei közé tartozhatnak a magzatvíz sárgássá, zöldessé színeződése, de ezek az árnyalatok megjelenhetnek a kisbaba bőrén, körömágyán vagy a köldökzsinóron is. Ezek a tünetek önmagukban nem jelentik azt, hogy a magzat le is nyelte a mekoniumos magzatvizet, mindössze azt jelzik, hogy a mekonium belekerült
a magzatvízbe. Azonban, ha egyéb tünetek is jelentkeznek, például a túl szapora vagy nehézkes légzés, a cianózis, az alacsony pulzusszám, az alacsony Apgar-érték, az a szindrómára utal. A mekonium tüdőbe jutását sztetoszkóp, röntgen, vagy vérvétel segítségével lehet megállapítani.
A mekonium-aspirációs szindróma kialakulásáért a leggyakrabban a szülés alatti magzati distressz a felelős (ez az összefoglaló név olyan jelenségeket takar, mint a szívverés lassulása vagy gyorsulása, kevesebb érzékelhető magzatmozgás, acidózis stb.). Anyai részről növelik a rizikót: a preeklampszia, a a magas vérnyomás, a fertőzések, a kábítószerhasználat. A mekonium-aspirációs szindróma kockázata megnő túlhordás esetén, vagyis a betöltött negyvenedik várandóssági hét után. A magzatvíz mekoniummal való szennyeződése egyes felmérések szerint akár a várandósságok 20 százalékában is előfordulhat, de a mekonium-aspirációs szindróma csak ezen esetek 5 százalékában alakul ki.
Hozzászólások