Szerző:
Babaszoba.hu
2014. november 13. | Frissítve: 2019. február 27.
Forrás:
babaszoba.hu
Ugyanakkor külön ki kell emelni egy olyan megbetegedést, amely a meddőség egyik leggyakoribb oka: ez az endometriózis. "Ilyenkor a nyálkahártya, vagyis az endometrium - számunkra ismeretlen okból - a méh üregén kívül, a hasüregben is megtelepszik, amely menstruációkor ugyanúgy leválik, mint a méhüregen belüli endometrium. A betegség speciális, részben műtéti, részben gyógyszeres kezelést igényelhet" - hangsúlyozza a nőgyógyász.
Kónya Márton biológus is megerősíti azt a tényt, hogy közel azonos arányban felelős a nő, illetve a férfi a meddőségért, ennek ellenére még ma is gyakran előfordul, hogy a pár férfitagja gyakran ki sem vizsgáltatja magát, pedig "a spermium vizsgálata egyszerű, már első ránézésre rengeteg információt adhat. Ráadásul a férfiak spermaképe nagyon sokat romlott az elmúlt évtizedekben: ennek pontos okát még nem tudjuk. Amit tudunk, az az, hogy a vegyszerek, a dohányzás, a stressz mind-mind rontják a termékenységet" - teszi hozzá a szakember, aki a meddőség genetikai okairól szólva elmondja: kromoszóma-rendellenség is állhat a gond háttérben.
A kérdésre, hogy van-e megoldás akkor, ha ilyen rendellenességet tár fel a vizsgálat, a szakember azt mondja, az ilyen pároknál az úgynevezett preimplantációs genetikai vizsgálat nyújthat megoldást. A vizsgálat lényege, hogy a visszaültetésre alkalmas, 6-8 sejtes embriókból kivesznek egy vagy két sejtet, és ezeken genetikai vizsgálatot végeznek. Az eredmény alapján jó eséllyel ki lehet választani azokat az embriókat, amelyek egészségesek, és csak ezeket ültetik vissza.
Hozzászólások