Az első lánya születése, és a gátmetszést követő kellemetlenségek után a gátvédelem mellett döntött a kétgyermekes Eszter. - Nem maga a beavatkozás volt kellemetlen, hanem a sebgyógyulás. Hetekig nem tudtam ülni, csak a hathetes kontroll idejére némileg elviselhetővé az állapotom. Ezt még egyszer nem akartam átélni, ezért ahogy tudtam, felkészültem, az orvossal, szülésznővel is megbeszéltük, hogy megpróbálják elkerülni a vágást.
- A gát rugalmasítása, a hüvely tágítása miatt viszont elhúzódott a kitolási szakasz. Míg az első szülésnél 1-2 perc alatt kint volt a baba, másodszorra fél órán keresztül zajlott, ami megerőltette Eszter tartó- és záróizmait. - Lehet, hogy a hanyattfekvő pozíció sem volt megfelelő, mindenesetre a hosszúra nyúlt szülés után a záróizmaim meggyengültek, kellemetlen volt az ürítés, vizelettartási zavarral küszködtem és hetekig kellett edzeni, tornáztatni az izmaimat, mire helyreálltak. De számomra ez még mindig kisebb macerát jelentett, mint a gátseb- mondja Eszter.
Dr. Szőnyi György megerősíti, hogy az elhúzódó kitolás következménye lehet az izomszövetek megnyúlása, túlnyúlása, mely időlegesen okozhatja a záróizmok gyengülését, előfordulhat részleges vagy teljes izomszakadás, ami a záróizomzat funkciózavarát okozhatja.
Túl sok a rutinszerű vágás
Kórházanként és az egyes orvosok gyakorlatát tekintve is nagyok a különbségek a gátmetszés tekintetében - állítja
Békés Emőke, szülésfelkészítő és családkísérő
dúla, aki szerint a szakmailag indokolt eseteken túl sajnos jóval magasabb ma Magyarországon a gátmetszések száma.
- Vannak olyan orvosok és szülésznők, akikkel évek óta kísérek szüléseket, és nem láttam a kezükben ollót, míg olyan kórházakról is hallok, ahol rutinszerűen végzik el a gátmetszést minden először szülő nőnél. Abban is nagyok a különbségek, hogy az anyák milyen mértékben, kitől és honnan informálódnak. Egyre több nő készül tudatosan a szülésére, olvas, tájékozódik.
Ők tudják, hogy mennyire nagy jelentősége van annak, hogy kiket választanak a szülésük kíséréséhez. És persze sokan mindent az orvosra bíznak. A bizalom nagyon fontos dolog, a jó szülésélmény egyik fő alapja, azt azonban pont az előzetes beszélgetésekkel lehet igazán elmélyíteni - mondja. A dúlák akkor is a háttérben maradnak, ha elleneznek egy-egy beavatkozást. - Az eltérő gyakorlatokat mi, dúlák is jól látjuk, de egészségügyi végzettség híján nem szólhatunk bele az orvos és a szülésznő munkájába. Másrészt, a feszültség a szülőszobán a lehető legrosszabb, az anya vajúdását nagyon megzavarhatja. Mi abban tudunk segíteni, hogy körültekintően informáljuk az anyát, arra törekszünk, hogy az orvosával már a várandósság időszakában át tudja beszélni a beavatkozásokkal kapcsolatos kérdéseket.
Tudatos gátvédelem intimtornával
Egyre többet teszünk a testi és lelki egészségünk érdekében, mégis azt tapasztalom, hogy az intim testrészeinkkel kapcsolatban még mindig sok a hiányosság - véli Nágl Edina, női jógaoktató, aki szerint nagyon fontos, hogy tudatosak legyünk a női szerveinkkel kapcsolatban is.
- Sajnos a hétköznapokban hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogyan óvjuk az intim részeinket, beleértve a hüvely, a gát, a végbélnyílás területét is. A férfiaktól eltérően, akiknél két nyílás szakítja meg a gátizmot, a nőknél három kimenet gyengíti a területet, ezért sokkal kevésbé stabil a gát által nyújtott alátámasztás. A női tartószalagok a helytelen életvezetési szokások következtében hajlamosak a megnyúlásra, várandósság idején pedig még nagyobb terhelésnek vannak kitéve, ami különösen az eleve gyengébb kötőszövettel rendelkezők számára okozhat kellemetlenségeket a szülés alatt és után.
A jógaoktató nemcsak a tornára, hanem néhány hétköznapi praktikára is felhívja a figyelmet. - Ha betartjuk, hogy nem cipelünk nagy terheket, figyelünk a helyes testtartásra, törekszünk a könnyed széklet és vizeletürítésre, és lehetőség szerint kerüljük az intenzív föl-le mozgással járó sportokat, ahol függőleges igénybevételnek tesszük ki az alhasi szerveket (például ugrálás, futás, terep-kerékpározás, lovaglás) akkor már tettünk néhány lépést a gátizmunk védelmében.
Ha mégis ilyen sportot választanánk, mozgás előtt mindenképp ürítsük ki a húgyhólyagunkat. Érdemes korán, akár már serdülő korban elkezdeni az intimtorna-gyakorlatok szakszerű végezését, mert egy kevés edzéssel sok kellemetlenségtől megóvhatjuk magunkat.
Kapcsolódó cikkeink:
Hozzászólások