Szerző:
Babaszoba.hu
2017. július 28. | Frissítve: 2017. július 30.
Forrás:
Magyar Idők
A császármetszések száma mindenütt növekvő tendenciát mutat, de Magyarországon 2015-ben 100 élveszülésre 38,7 császármetszés jutott, ezzel nálunk (és Romániában, Olaszországban és Bulgáriában) végzik a legtöbb császármetszést az európai országok között- mutat rá A magyar egészségügyi rendszer teljesítményértékelése című kiadvány. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) gondozásában megjelent anyagban azt írják, hogy a magyarországi császármetszési arányok nemzetközi összehasonlításban is magasak, 8,5 százalékponttal haladják meg az EU-, 7,3 százalékponttal pedig az OECD-tagországok átlagát.
A műtétek egyik magyarázata az anyai életkor növekedése szokott lenni, ugyanakkor a műtétek aránya 12 százalékkal nőtt 2011 és 2015 között, eközben a szülő nők átlagéletkora csak 0,3 évvel emelkedett, így ez a szokásos magyarázat nem állja meg a helyét. Ráadásul - mutatnak rá a tanulmányban - a hátrányos helyzetű településeken 9,5 százalékponttal kisebb arányban szülnek császármetszéssel a nők, így "feltételezhető, hogy a császármetszések előfordulását az anya gazdasági státusza és kifejezetten a császármetszés iránti kérelme is befolyásolhatja" - állítja az ÁEEK. A műtétek leggyakoribb oka a fenyegető méhen belüli oxigénhiány, ugyanakkor az elmúlt 40 évben a veleszületett agykárosodás előfordulása nem csökkent, még úgy sem, hogy a császármetszések aránya a sokszorosára nőtt.
Az egyes országokban nagyon eltérő, hogy mit tartanak a szülésről és milyen arányban végeznek császármetszést: Észak-Európában jellemzően a természetes szülést preferálják, Brazíliában viszont vannak olyan szülészetek, ahol gyakorlatilag a babák száz százaléka császármetszéssel születik, Írországban szintén kevés a műtéti befejezés, míg Spanyolországban vagy Olaszországban magas.
Hozzászólások