Császár után szülés
Nemzetközi ajánlások szerint a második szülésnél nem kellene automatikusan császármetszést végezni akkor, ha az első baba így született. Mégsem annyira egyszerű a természetes szülés egy előzetes császármetszés után.
h i r d e t é s

Szülés császármetszés után
Természetesen nem kérdőjelezhető meg bizonyos esetekben, hogy ismét császármetszés indokolt. Annak eldöntésében, hogy az előző császármetszés után szülhet-e az édesanya természetes úton, fontos szerepet játszik, hogy a műtét során milyen irányú metszést ejtett az orvos a méhen.
Az úgynevezett harántmetszés a méh alsó harmadában, vízszintesen fut, szemben a hosszanti metszéssel, amely a méh kellős közepén, függőlegesen fut, ez utóbbit longitudinális metszésnek hívják. Hosszanti metszés esetén nagyobb a hegszétválás kockázata, ezért a kismama zárójelentésében minden esetben feltünteti az orvos, milyen típusú vágásra került sor. A kívülről is látható hasi heg elhelyezkedése sajnos semmiféle támpontot nem ad erről, a méhen ugyanis akkor is lehet hosszanti metszés, ha kívülről a bikinivonalnál fut.
Az általános orvosi félelem a császármetszés utáni hüvelyi szüléssel (VBAC) kapcsolatban a méhen található heg szétválása, ami ha bekövetkezik, akkor mind a baba, mind az anya élete veszélybe kerülhet. Bár ennek valószínűsége nem túl nagy (0,2-1,5 %), mégis leginkább a jogi környezet miatt (ti. császármetszés elmulasztásáért felelősségre vonható a szülész, ellenkező esetben, azaz feleslegesen elvégzett császármetszésért nem valószínű, hogy bárki perelne)sok orvos eleve elutasító a császár utáni hüvelyi szülés-kísérlettel.
Mivel a kockázatot az előzetes műtét okozza, ezért célszerű lenne, ha a császármetszés indikációja lenne nagyon alaposan átgondolt és valóban csak a legvégső, nagyon indokolt esetben végeznék el.
Hiába a nemzetközi ajánlás, mivel az elmúlt évtizedekben nem engedték a hazai orvosok, hogy császármetszés után hüvelyi szülésre készüljön az anya, így elmaradt az a rutin, tapasztalat, ami az orvosokat is magabiztossá tenné a szülés kísérésében a császár utáni hüvelyi szülés tekintetében. Így sajnos kevés olyan kórház van, ahol akadnak olyan orvosok, akik támogatják a nők ezen választását, felelősen végigkísérik a várandóságot, a vajúdást. Azoknak a nőknek, akik ezt az utat választják, rengeteg akadállyal kell megküzdeniük, de korántsem lehetetlen olyan segítőket találniuk, akik támogatják őket a döntésükben.
Ha megvan a választott kórház (otthon szülni Magyarországon császármetszés után nem szabad), orvos, szülésznő, akkor sokan, akik maguk sikeres VBAC-n vannak túl azt javasolják, hogy amennyiben lehetséges, feltétlenül vigyen magával a kismama dúlát.
Szintén nagyon lényeges, sőt talán a kismama oldaláról a legfontosabb az alapos tájékozódás mellett, a lelki-testi felkészülés. Az előző szülés feldolgozása, a támogató környezet megtalálása, az önbizalom erősítése, a pozitív kimenetelbe vetett hit és a sor még hosszan folytatható lenne.
Érdemes tájékozódni, tanácsot kérni például a Facebook VBAC támogató csoport Magyarország zárt csoporttól. Felkeresni olyan segítőket, terapeutákat, akik a feldolgozásban tudnak segíteni, és nem utolsó sorban olyan könyveket olvasni, amelyek az elfogadásban, elengedésben szolgálnak tanácsokkal (pl. Michel Odent: Császármetszés, Berencsi-Eke Csilla: Anyasebek, Sheila Kitzinger: A szülés árnyékában - Katarzis vagy krízis, Ingeborg Stadelmann: A bába válaszol).
Kapcsolódó cikkeink:
Hozzászólások