Terhesség

A fogamzás az agyban és nem az ágyban dől el

Vajon a testi vagy a lelki tényező miatti meddőség a gyakoribb?
2016. Május 29.

Túlhaladott az a nézet, hogy a terméketlenség okai csakis a nők lehetnek. Az utóbbi idők híradásai előtérbe helyezték azt a tényt, hogy a meddő párok 60%-ában a férfi rendellenessége deríthető fel. Keveset beszélünk azonban azokról a párokról, akikről hosszas próbálkozás és vizsgálatok után kiderül, hogy mindketten egészségesek, mégsem képesek a fogamzásra.

Meddőségről akkor beszélünk, amikor egy éven át tartó rendszeres házasélet mellett sem fogan gyermek egy párkapcsolatban – olvasható Prof. Dr. Ősapay György közleményében. Az anatómiai, hormonális, fertőzéses, genetikai, vagy immunológiai okok valamelyike általában kimutatható, a környezeti, pszichológiai, lelki és egyéb okokról azonban alig esik szó.

Vajon a testi vagy a lelki tényező miatti meddőség a gyakoribb?

– A hatvanéves nagymamák annak idején húszas éveikben mentek férjhez, rá egy évre már szültek. Lányaik már kifogásolják ezt a szinte reflexes jelenséget, hiszen ők harmincas éveikben kötnek leghamarabb házasságot, ha egyáltalán férjhez mennek és bizony félnek a mai korra jellemző, egzisztenciális bizonytalanságtól, újabb szerelmi csalódásoktól. Amikor a nehezen kiválasztott partnerrel gyermeket terveznek, mindkettőjükben ott a görcsös akarat, de mi történik, ha várat magára a baba?

A nők és a férfiak egyszerre abba az ördögi körbe esnek, amikor már a teljesítmény kényszerétől, a megfelelési vágytól vezérelve, dacosan ‘kísérleteznek’ a megtermékenyítéssel – mondta Dr. Szöőr Anna jogász-pszichológus, aki úgy véli, hogy a sikeres fogamzás sok esetben nem az ágyban, hanem a párok agyában dől el.

A szakember véleménye szerint az életkor előrehaladtával már sokszor nem a gyermek utáni ösztönös vágy a meghatározó, hanem az a kései kipipálandó feladat, ami egy sikerorientált embert még sikeresebbé tehet. A leendő kismamáknak azt tanácsolja, hogy ne rettegjenek a várandósságtól és a szüléstől, hanem fogják fel a folyamatot természetesnek. A fölösleges félelmek, amelyek elbizonytalanítják a párokat, is vezethetnek nem funkcionális meddőséghez, problémás várandóssághoz és nehéz szüléshez.

A magukat már meddő pároknak elkönyvelők pedig lépjenek ki a szorongató teljesítmény-kényszerből és tanuljanak a szüleiktől, akiket nem befolyásolt még ennyire a megannyi információ és a környezetnek való megfelelés stressze.

– Egyre nagyobb probléma a meddőség Magyarországon, a gyermeket vállalók között minden ötödik pár hosszas küzdelmet folytat a kívánt babáért. Fontos észrevételezni, hogy a megriadt párok már néhány hónap próbálkozás után futnak a szülészeti centrumokba gyors lombikbébi megoldást keresni, holott ez előtt a “nagy ágyú” előtt még egyszerűbb módszereket érdemes bevetni, sőt, ha végül mégis a mesterséges megtermékenyítésre van szükség, azt is hatékonyan segítheti. A fogamzás bekövetkezését ezernyi tényező befolyásolhatja, érdemes tehát sokkal szélesebben körülnézni.

Okot és orvoslást találhatunk például a stressz megelőzésével vagy kezelésével, a környezeti ártalmak kiküszöbölésével, a sportolási és öltözködési szokások ésszerűsítésével. Ha vitamin-, vagy nyomelemhiány áll fenn, látványos eredményt hozhatnak olyan alternatív gyógyhatású, nem gyógyszeres beavatkozások is, mint a férfiaknak szánt Ferulant, amely egy amerikai és egy magyar cég együttműködése nyomán került hazai forgalomba – mondta Prof. Dr. Ősapay György, aki több amerikai egyetemen oktatott és végzett gyógyszerkutatást, és most ottani tapasztalataival idehaza is segíti a babáért küzdő párokat.

Ne tegyük rémálommá a gyermekáldásra való felkészülést, ami egyébként évezredek óta a legörömtelibb feladat, akkor, amikor ennek megvan a majd mindenki által járható természetes útja.