Az állam kiszorítja a piaci szereplőket a meddőségi ellátásból
Szerző: Babaszoba.hu
2020. január 7.
Forrás: 444.hu
Még karácsony előtt jelentette be a kormány, hogy állami tulajdonba vesz hat, országosan működő, magántulajdonban lévő meddőségi központot. A megmaradó piaci szereplők valószínűleg nem élik túl a növekvő állami nyomást.
h i r d e t é s
Semmit sem mondhatnak az átadás-átvétel részleteiről a meddőségi központoknak a vezetői, de a 444.hu-nak nyilatkozó egészségügyi szakértő szerint nem nagyon lett volna más választásuk, mint eladni az egyébként nyereségesen működő cégeiket, ugyanis ha ezt nem teszik meg, akkor nem kaptak volna állami támogatást a későbbiekben.

Hogy miért kerül állami tulajdonba a hat meddőségi központ, az kevésbé érthető - ennek próbált utánajárni a 444.hu. Ez a hat intézmény: a budapesti Kaáli intézet, a szegedi Kaáli Intézet, a budapesti Forgács Intézet, a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet, a budapesti Sterilitas Kft. és a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.
Egy ideje pletykaszinten keringett már a hír, hogy a kormány nagyobb szerepvállalásra készül a meddőségellátásban - mondta a 444.hu-nak Lantos Gabriella, egészségügyi szakértő, a budapesti Károly Róbert Magánkórház volt igazgatója. Lantos szerint a lépéssel nem történik más, minthogy "az állam kiszorítja a piaci szereplőket a meddőségellátásból." Azoknak a meddőségi központoknak a megvásárlásával ugyanis, amik eddig magánkézben voltak, de jogosultak voltak állami támogatásra, bezáródni látszik egy ajtó a magánegészségügyben.
Innentől kezdve ugyanis csak úgy maradhatnak intézmények az állami szektoron kívül, hogy nem lesznek jogosultak semmilyen állami támogatásra, így várhatóan szinte az összes kliensüket elvesztik majd.
Innentől kezdve ugyanis csak úgy maradhatnak intézmények az állami szektoron kívül, hogy nem lesznek jogosultak semmilyen állami támogatásra, így várhatóan szinte az összes kliensüket elvesztik majd.
Az átadás-átvétel részleteiről egyelőre még semmit nem lehet tudni, ahogy azt sem, kit állít majd Kásler Miklós az egységes, meddőséggel kapcsolatos ellátórendszer, a Nemzeti Humán Reprodukciós Program élére. Egyelőre az sem látható, hogy honnan lesz elegendő szakorvos, ahhoz ugyanis, hogy 2022-ig megszülessen az a négyezer lombikbaba, amit a kormány a programtól vár, embriológusok, endokrinológusok és hematológusok kellenek. A három közül embriológusból van a legkevesebb (nagyjából húsz ember) az országban.
Kapcsolódó cikkeink:
Hozzászólások