Nem gondolták az orvosok, hogy ilyen pici baba is lehet cukorbeteg
Szerző: Szőke Anna
2019. január 28.
Forrás: babaszoba.hu
A gyermekorvos és a kórházban dolgozók sem vették komolyan a 13 hónapos Kinga szüleinek félelmét és gyanúját, miszerint kislányuk cukorbeteg. Kiderült, nekik van igazuk - 31-es volt a kicsi cukra.

Kinga 1-es típusú cukorbeteg. A betegség ezen formájánál a hasnyálmirigyben található Langerhans szigetek sejtjei pusztulnak egy autoimmun folyamat miatt. Ennek következtében nem termelődik inzulin és inzulinhiányos állapot áll fel. A hiányzó hormonnak kulcs szerepe van energiaháztartásunk megfelelő működésének fenntartásában és a helyes cukoranyagcserében.
"Az első dolog amire felfigyeltünk az a nagymértékű fogyás volt, majd feltűnt, hogy nagyon sokat iszik a kislány. Felvettük a kapcsolatot egy gasztroenterológussal, aki kért tőlünk egy labor eredményt, ám mivel Kingus, akkor még szopizott és megetettem a vérvétel előtt, így cukrot nem néztek neki. De nem is gondoltunk erre a betegségre, a véletlen műve, hogy egy ismerősünk a látogatása során megemlítette a vércukor vizsgálatot és ezzel belerakta a fülünkbe a bogarat. Amikor aztán utánanéztem az interneten szinte az összes említett tünet egybevágott. Azonnal felhívtam a gyermekorvosunkat, aki azonban rávágta, hogy a diabétesz 13 hónapos korban még teljesen kizárt" - meséli az édesanya, aki azonban nem hagyta, hogy megérzéseit ennyire fél vállról vegyék.
Tünetek, amikre fontos odafigyelni: - Hirtelen és nagymértékű súlyvesztés, gyarapodás leállása - A vese működés is érintett a betegség miatt ezért feltűnő lehet a gyakori és nagymértékű vizeletürítés illetve a fokozott folyadékvesztés miatti állandó szomjúság. - A fokozott vizeletürítésből kifolyólag könnyebben előfordulhat a genitáliák kipirosodása, kimaródása - Nagyon jellemző az állandó fáradtság, bágyadtság - Esetekben erős hasi fájdalmak is jelentkezhetnek, amiket - különösen a még beszélni nem tudó kicsik - hosszas sírással, a megszokottól eltérő hanggal próbálnak jelezni számunkra a gyerekek - Aceton szagú lehelet, mely a ketoacidózis jele
'Nem tudtam feladni, éreztem, hogy baj van. Olvastuk, hogy a cukrot vizeletből is meg tudják nézni és mivel nem akartuk Kingát újra kitenni a vérvételnek, ezért kértük a gyerekorvosunkat, hogy azonnal végezze el ezt a vizsgálatot. Már úton voltunk hozzá, amikor telefonált, hogy inkább egyenesen a kórházba menjünk. Sajnos a kórházban is hasonló szkepticizmussal találkoztunk és hosszasan kellett bizonygatnunk, hogy miért is gondoljuk azt, amit. Körülbelül fél óráig vizsgálták Kingát, majd rohanva jöttek az eredménnyel, hogy nagy a baj; 31,5 a gyerek cukra, ez nagyon magas, azonnal segíteni kell" - idézi fel az ijesztő eseményeket Heni.
A szervezetünk cukor (glükóz) hiányában saját zsírraktáraihoz nyúl és onnan próbál meg a megfelelő működéséhez szükséges energiát előállítani. Ennek következtében a májban elkezdenek felhalmozódni a különféle anyagcsere termékek és ez a vér elsavasodását okozhatja. Amennyiben ez az állapot sokáig fennáll az anyagcsere összeomlása az úgy nevezett ketoacidózis állapota is bekövetkezhet, melyet ha nem kezelnek, akkor akár eszméletvesztéshez, kómához is vezethet.
A cukorbeteg gyerekek és szüleik számára több rendezvényt is tartanak éves szinten, ahol tapasztalatot cserélhetnek, megismerkedhetnek egymás történeteivel és mindeközben még jól is érezhetik magukat. Ilyen például az országos gyermekdiabétesz nap is, melyről a Szurikáta Alapítvány oldalán tudhattok meg többet.
"Bár jelenleg egy életen át tartó állapotról beszélünk, idővel könnyebb lesz" - néz optimistán a jövő elé Heni.
Hozzászólások