Van amikor az segít, ha nem figyelsz oda
A hiszti, a nyafogás és a sikoltozás gyakran rosszabbodhat, ha túl sok figyelmet fordítasz rájuk, mert ezzel tulajdonképpen csak pozitív megerősítést mutatsz. Néha az a legjobb válasz, ha szándékosan figyelmen kívül hagyod a viselkedését. Nézz másfelé, tegyél úgy, mintha nem hallanád a nyafogását vagy kiabálását, vagy csinálj úgy, mintha valami mással, lennél elfoglalva, például egy könyvvel.
Amint gyermeked abbahagyja a rossz viselkedést, újra elkezdhetsz figyelni rá. Mondhatsz valami olyasmit, hogy "Ó, most már csendben vagy. Ezek szerint már szeretnél kimenni játszani."
Ha túl komolyan vesszük vagy túl erősen reagálunk egy-egy hisztire,
nyafogásra, akkor mi magunk tulajdonítunk neki nagy jelentőséget.
Az érzelmi túlcsordulást a szülő úgy is ügyesen terelgetheti, ha van egy szigorú napirend (ami nem azt jelenti, hogy ettől eltérni soha nem szabad), ami jól strukturálja a család, a gyerek életét, jól kiszámítható számára is. Következetesen mindig ugyanabban a sorrendben követik egymást a napi tevékenységek és kb. ugyanabban az időben van az alvás, az uzsonna, a játék, stb. Sok gyereknek az is segít, ha az egyik tevékenységről a másikra való átmenetben egy pici figyelmeztetés van: ez lehet bármi, éneklés vagy olyan kifejezések, amelyeket a gyerek megért (ne használjunk olyasmit, hogy még van 5 perced játszani - ezt egy ekkora gyerek nem érti).
Járjunk sokat a szabadba kirándulni, sétálni, játszani. De gondoljuk át jól, hogy kipihent és jóllakott gyerekkel induljunk neki, ezzel is elkerülhetjük a nehézségeket.
Fontos tudatosítani, hogy a kisgyerekek utánzással tanulnak, nem abból, amit szajkózunk nekik. Hiába mondjuk azt százszor, hogy "köszönd meg szépen", ha mi magunk nem tesszük, akkor a gyerek sem fogja elsajátítani ezeket az illemszabályokat.
Kommunikációs tippek
Felesleges hosszú magyarázatokba bocsátkozni, sem odafigyelni nem tud hosszasan egy
kétéves, sem értelmezni nem tudja a kimerítő magyarázatokat. Röviden, a lényeget fogalmazzuk meg, pl. Nem szabad megütni másokat, mert az fáj neki.
Bármennyire is frusztráló lehet újra és újra elmondani a gyermekének, hogy pl. ne dobáljon el dolgokat, vagy napi tíz hisztit nyugodtan kezelni, mégis az a legjobb, ha türelmesek maradunk. Így tanítjuk meg neki, hogyan kezelje az érzelmeit.
Ha nagyon nehéz nyugodtnak maradnod, vegyél egy mély lélegzetet, adj magadnak egy kis időt, vagy számoljon el tízig. Mindenképpen szakíts időt arra, hogy magaddal is törődj. A stresszkezelés fontos a szülőségben és abban is segít, hogy hatékonyan terelgesd a kisgyermeked.
Hozzászólások