Hogyan fejleszthetjük a finommotorikát?
Ha nem szeret
rajzolni, akkor próbálkozhatunk ujjfestéssel egy nagyméretű papíron. Fontos, hogy az eszköz nagyméretű legyen, ezzel sokkal könnyebben boldogul egy kisgyerek. Ne erőltessük a ceruzahasználatot. Fessünk nagy, széles ecsettel, nagy papírra, hagyjuk, hogy köröket, csíkokat maszatoljon.
Érdemes beszerezni méhviaszkrétát, amely lapos, nagyobb méretű.
Gyurmázáshoz választhatunk méhviaszt gyurmát, a kéz melegíti át és ezáltal válik formázhatóvá, így sokkal nagyobb odafigyelést, elmélyülést igényel. De a "sima" gyurma is megfelelő, gombócokat formálhatunk belőle, belenyomkodhatunk babszemeket.
A gyöngyfűzés is kedvezően fejleszti a kézügyességet, kezdjük nagyobb lyukú gyöngyökkel, ha már jól megy jöhetnek az apróbb szemek.
A sütés, cipókészítés, a tészta átgyúrása, kinyújtás, a csipetke elkészítése vagy a pogácsa szaggatása szintén jó játék és közös tevékenység tud lenni. Maradva a
konyhában: a tojás feltörése is finomabb mozgást igényel, ha már megy, akkor megpróbálhatjuk a fehérje-sárgája szétválasztását is.
A formakirakó is több mindent fejleszt egyidejűleg, ezzel indítsunk, majd haladjunk a puzzle irányába.
Ha már megszerette a gyermek a rajzolást, akkor következhet a színezés, a vonalon belül maradás, ami aprólékos finom kézi irányítást és
koncentrációt igényel.
Minden, amit a kézműveskedés halmazába képzelünk könnyedén és nagyon hatékonyan fejleszt, ilyen pl. a
körmöcskézés, a varrás vagy a szövés. De vághatunk ollóval formákat, egyszerű rajzokat és felragaszthatjuk egy papírlapra. A
hajtogatás precizitást, odafigyelést is igényel, a kézügyesség mellett.
Ezeket a feladatokat soha ne erőltessük, ha a gyermek fáradt vagy egyszerűen nincs kedve az adott tevékenységhez, akkor nem lesz sikerélménye, ezzel pedig többet ártunk, mint használunk. Próbáljuk meg beépíteni a napi rutinba, hogy minden nap valamilyen kézügyességet igénylő játékot játsszunk együtt.
Hozzászólások