Ezek a bevált tippek segíthetnek testvérféltékenység esetén
Szerző: Bagaméri Viki
2021. október 14. | Frissítve: 2022. január 7.
Forrás: babaszoba.hu
A hírt, hogy kistestvér érkezik a családba, nem minden gyerek fogadja kitörő lelkesedéssel, ám amikor hazaér a kórházból az új jövevény, még az a nagytesó is durcás lehet, aki annak idején örült a nagy bejelentésnek.

A testvérféltékenység a szülők számára is komoly próbatétel (Fotó: Getty Images)
Jó, ha tudjuk azt is, hogy a testvérek kapcsolatát szinte mindig szélsőséges érzelmek jellemzik: néha rivalizálnak egymással, máskor kiállnak egymásért, az egyik pillanatban heves vitába keverednek, a következőben pedig nagy egyetértésben játszanak együtt. Teljesen természetes reakció tehát, ha kialakul a testvérek közötti féltékenység, annak mértéke és tartóssága viszont leginkább a felnőttek hozzáállásától és reakcióitól függ.
Ne haragudj a nagyra!
Az elsőszülött, azaz a nagyobb gyerek kerül mindig a leghátrányosabb helyzetbe, amikor bővül a család, hiszen amikor egyedül volt, mindenki csak rá figyelt, az anyukája és az apukája is csak az övé volt, és a sok vendég is rá volt kíváncsi. Aztán egyszer csak felbukkan egy kis "betolakodó", aki már a várandósság alatt sokat elvesz a szülők idejéből, figyelméből.
A nagytesó szemszögéből nézve a helyzet csak romlik azután, hogy az anyuka hazatér a kistestvérrel a kórházból. Innentől felgyorsulnak az események és az új jövevény kerül az érdeklődés középpontjába, a látogatók kizárólag vele foglalkoznak. Lehet, hogy ez így túl szélsőségesen hangzik, tudni kell azonban, hogy a nagytestvér sokszor pontosan így érez, még akkor is, ha nem fordított neki hátat a családja.
Hiába nem mondja ki, mégis igaz, hogy ilyenkor ő is vágyik a kisbabának "kijáró" babusgatásra, ami igazi gyógyír a lelkének. Segít az is, ha éreztetjük vele, milyen fontos a jelenléte, és mennyire örülünk neki, hogy már olyan ügyes, hogy ide tudja hozni a tiszta pelenkát vagy a popsitörlőt. Ismételjük el sokszor, hogy milyen büszkék vagyunk rá, amiért ő már bilibe kakil, és hozzuk gyakran a tudomására, hogy milyen nehezen boldogulnánk az ő segítsége nélkül.
- Kapcsolódó cikk: Tippek a jó testvéri kapcsolat erősítésére
Figyelj, mit mondasz!
Azzal, hogy milyen mondatok hagyják el a szánkat, nagyban befolyásolhatjuk a nagytestvér érzelmeit, ezért jobb, ha nem hagyjuk, hogy magukkal ragadjanak az indulatok - tudjuk, hogy ez kialvatlanul, szaladó lakásban, netán egy hasfájós csecsemő társaságában nem megy mindig könnyen! Próbáljuk megállni, hogy az elsőszülöttnek ilyeneket mondjunk: "Te vagy a nagyobb, neked kell okosabbnak lenned!"; "Rossz vagy, ha bántod a kistestvéredet, mert ő a gyengébb"; "Add csak oda a játékokat a kicsinek, nem lehetsz ennyire irigy!".
Még ha szülőként szívfacsaró is ezt hallani, maradjunk nyugodtak és türelmesek, ha a nagy csúnyákat mond a kicsiről. Teljesen természetes, hogy egy idő után nem bírja cérnával és olyan mondat hagyja el a száját, hogy a kisbabát jobb lenne visszavinni a kórházba. Erre a legrosszabb válasz az, hogy csendre intjük és rákiabálunk, hogy soha többé nem mondhat ilyet a kicsire, mert őt szeretnie kell.
Amikor ilyen ötletekkel rukkol elő, inkább mondjuk el neki kedvesen, hogy mikor ő volt újszülött, eszünkbe sem jutott visszavinni a kórházba, hiszen a család fontos tagjának tartjuk, akárcsak a kistestvérét.
Ami még segíthet
- Kapcsolóód cikk: Érdekes és meglepő tények a testvérekről
Hozzászólások