Szerző:
Jaksa Petra
2016. november 17. | Frissítve: 2018. augusztus 17.
Forrás:
babaszoba.hu
A kutatásban százhat, 22 és 30 hónapos gyermek beszédfejlődését követtek figyelemmel, és azt találták, hogy azok a gyerekek, akik nyugodt, zajmentes környezetben nevelkedtek, több szót tanultak meg, mint azok, akiket folyamatosan zaj vett körül. "A kiskorban elsajátított szókincs pedig azért nagyon lényeges, mert ez biztosítja a későbbi iskolai tanulmányokhoz szükséges alapokat. Ennek hiányában az iskolában a gyerek sorozatos kudarcoknak lesz kitéve, és komoly lemaradással kell megküzdenie" - mondja McMillan.
A tanulmányból az is kiderült, hogy a szegényebb körülmények között nevelt gyermekek a normálisnak tekinthetőnél magasabb szintű állandó zajnak voltak kitéve, mint a jómódúbb családban nevelkedő társaik. "Azt is elmondhatjuk ugyanakkor, hogy ha egy gyermek egyszerűen csak a szülői folyékony beszédből hall ki új szavakat csendes, nyugodt környezetben, még azelőtt segít nekik ezeket elsajátítani, hogy külön megmagyarázták volna, hogy melyik szó, konkrétan melyik tárgyra utal" - magyarázza Jenny Saffran, pszichológia professzor, a kutatás társvezetője.
Amit pedig általánosságban tehetünk a kicsik egészséges beszédfejlődéséért, az egyértelműen a harmonikus, meghitt otthoni légkör megteremtése és a felesleges háttérzajok kiiktatása. Kapcsoljuk ki a TV-t/rádiót/laptopot, ha épp nem nézzük/hallgatjuk, és ügyeljünk rá, hogy a zajos programok (pl. játszóház) után mindig valami nyugodt, csendes tevékenység következzen!
Hozzászólások