Mit tehetünk, ha hányt a gyerek?
Szerző: Bordohányi Alexandra
2017. december 8. | Frissítve: 2021. október 3.
Forrás: babaszoba.hu
A kisebb gyerekeknél az egyik leggyakrabban előforduló panasz a hányás. Mivel kiszáradást is okozhat, érdemes tisztában lennünk azzal, hogyan csillapíthatjuk, és hogyan pótolhatjuk a folyadékot, ásványi anyagot a gyermeknél.
h i r d e t é s

Nagyon fontos, hogy a hányinger és a hányás nem betegség, hanem tünet, amelynek sokféle oka lehet, és a gyomor- és bélrendszert vagy a központi idegrendszert érintő probléma miatt jelentkezik, tudtuk meg Dr. Németh Zsuzsanna, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvostól.
Egyszeri tünet vagy fertőzés
Ezt a kisgyerekeknél gyakran calici- vagy rotavírus fertőzés okozza. Ezeknél a betegségeknél a kiszáradás veszélye áll fenn, ezért nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás: két hányás között amikor van egy kis szünet, ezért ilyenkor tudunk egy kis vizet kortyoltatni a kicsivel. - A hányással járó betegségeknél, problémáknál a következő menetrendet célszerű tartani: először meg kell állítanunk a hányást, majd ezután pótolni a folyadékot, végül pedig az ásványi anyag, a sópótlásról is gondoskodnunk kell, mert a gyermek ebből is veszít.
Folyadékpótlás kortyonként
A folyadékot úgy pótolhatjuk, ha a hányás után kis ideig hagyjuk pihenni a gyermeket, majd 1-2 korty itallal kínáljuk. Ez lehet hűtött folyadék, ásványvíz, hogy az ásványi anyagokat is pótoljuk, de akár meleg tea is, ami jól esik a kicsinek. A tejet, tejes italokat célszerű kerülni, mert ez sokaknál hasmenést provokálhat. - A hideg kóla sokszor működik jól hányáscsillapítóként, ezért egy keveset ebből is adhatunk neki, lassan, kortyonként. Ha gyermekünk hányt, azzal sok kalóriát veszíthet, amit szintén vissza kell pótolnunk: ezt egy-egy falat szénhidrát tartalmú étellel, sós ropival, kétszersülttel, főtt burgonyával tehetjük meg - fogalmazott a gyermekgyógyász. Lassan pedig visszatérhetünk a normál étrendre, ha megszűntek a tünetek.
Honnan tudjuk, hogy kiszáradt?
A hányást a vírusokon és bakteriális fertőzéseken túl okozhatja idegrendszeri probléma is: ilyen lehet egy mechanikai trauma, például egy fejsérülés, amit agyrázkódás követ, vagy napszúrás vagy akár gyulladás, például agyhártyagyulladás is. - Ezen kívül beszélhetünk a kisebb gyerekeknél is stresszhányásról, amikor a kicsi megnyugtatásával, a stresszforrás kizárásával szüntethetjük meg a hányást. Utazási betegség is előfordulhat a kisebb gyerekeknél is - tette hozzá a szakember -, amit hányáscsillapító gyógyszerrel lehet kezelni.
Kapcsolódó cikkeink hányás témában:
Hányás, hasmenés: ami megmentette a kórháztól
Hányás és hasmenés gyerekkorban
Rotavírus-fertőzés tünetei és kezelése gyerekeknél
Hányás, hasmenés: ami megmentette a kórháztól
Hányás és hasmenés gyerekkorban
Rotavírus-fertőzés tünetei és kezelése gyerekeknél
Hozzászólások