Fogamzásgátlás
Szerző: Babaszoba.hu
2002. október 4.
Forrás: Család és Egészség
Az európai nők többsége használ szájon át szedhető fogamzásgátló tablettát vagy egyéb születésszabályozó eszközt.
A fogamzásgátló tabletta

A fogamzásgátló tabletták fő típusai:
Kombinált tabletták: Szintetikus ösztrogént és progeszteront tartalmazó, egy-, két- vagy háromfázisú készítmények. Ezek közül a normál dózisú tabletták 50 µg, a kis dózisú, úgynevezett minitabletták vagy mini-pillek 20-35 µg szintetikus ösztrogént és progeszteront tartalmaznak.Mikrotabletták. Csak szintetikus progeszteront tartalmaznak. Kevés hatóanyagukkal nem zavarják meg a peteérés természetes folyamatát. Kétféle módon hatnak: egyrészt elvékonyítják a méh nyálkahártyáját, másrészt sűrűbbé teszik a méhnyaknyákot. Kevésbé hatékonyak a másik két formánál (különösen akkor, ha elfelejtik bevenni őket). A fogamzásgátló tabletták nem védenek meg a nemi betegségektől.
Egyéb hatékony módszerek
A védekezésnek számos egyéb, célravezető módja van. Ezek közül is a legnépszerűbbek:
A spirál egyedüli ellenjavallata, a méh gyakori vagy jelenleg is fennálló gyulladása, fertőzése. A spirál hatásfoka megközelíti a tablettákét és használata rendkívül kényelmes. Mindezek alapján korunk ideális fogamzásgátló eszköze.
Miután a spirál a helyén van, sem a férfinak, sem a nőnek nem kell többé vigyáznia. Természetesen szükség van az évenkénti nőgyógyászati ellenőrzésre, panasz esetén pedig sürgős kivizsgálásra.
Az esemény utáni tabletta: Ma Magyarországon több ilyen készítmény is használatos. Ezek közt van olyan gyógyszer, amelyből egyszeri közösülés után 1 tablettát kell bevenni, majd nyolc óra múlva még egyet. Havonta legfeljebb négy tablettát lehet bevenni. Más esemény utáni készítmény esetében a közösülést követő 72 órán belül 2 tablettát kell bevenni, majd 12 óra múlva újabb 2 tablettát. E módszerek hatásfoka 95 százalék lehet, ha betartják a megjelölt időhatárokat, s ha valóban csak egyetlen aktusra került sor. A hormonok megakadályozzák a pete beágyazódását a méh nyálkahártyájába. Hangsúlyozni kell, hogy ezek a szerek csak sürgősségi fogamzásgátlóként javasolhatók (pl. váratlan szexuális kapcsolat, kondom sérülése, nemi erőszak stb. esetén).
Progeszteron-injekció: A készítményt 12 hetente injekcióval juttatják a női szervezetbe. Szülés után ajánlott azoknak, akiknek a spirál felhelyezésére várniuk kell. Alkalmazzák továbbá endometriózis betegségben (a méhnyálkahártya rendellenes helyeken történő előfordulása), miómák (jóindulatú méhizom-daganat) vagy más méhbántalmak esetében is. Cikluszavarokat okozhat.
Veszedelmes praktikák

Hüvelyi irrigálás: A nő vízsugár kíséretében spermaölő szert juttat a hüvelyébe egy applikátorral az ondó kilövellését követően. Az eljárás azzal a veszéllyel jár, hogy a vízsugár éppenséggel még gyorsabban a méhbe hajtja az ondósejteket. A módszer hatásfoka csak 60 százalékos, arról nem is szólva, hogy megfosztja a nőket az orgazmus teljességétől, s végül az oldódás fázisától.
Elhúzódó szoptatás: A szoptatás a gyermekágyból való felépülés után késlelteti az első tüszőrepedést. A módszer nem megbízható, mert szülés után már 25 nappal bekövetkezhet tüszőrepedés és terhesség, még szoptatás mellett is.
Megszakított közösülés: A férfi a magömlés előtt visszahúzza a hímvesszőt partnere hüvelyéből. A módszer nem túl hatékony, mert a hüvelybe kerülő egy csepp sperma is okozhat terhességet. A férfi részéről természetellenes önfegyelmet követel, és mindkét fél számára akadályozza a szexuális beteljesülést. Ezt a módszert a 18 éven aluli serdülők 2-3 százaléka alkalmazza.
Naptármódszer: Az Ogino-Knaus-módszer időszakos tartózkodást jelent a nemi élettől. (Az aktusra a 19. nap és a következő ciklus 9. napja között kerülhet sor.) A kockázat nagy, mivel kevés nőnek van teljesen szabályos ciklusa.
Hőmérőmódszer: A fogamzóképes időszakokat a hőmérsékletváltozás alapján számolják ki. Ilyenkor az ébredési alaphőmérséklet (szájban vagy végbélben mérve) 37 °C-ra, vagy annál magasabbra emelkedik. Kockázatos, mert szigorú önfegyelmet, pontos napi mérést és feljegyzést igényel.
Hozzászólások