A "naptármódszer"
Szerkesztőségünkhöz naponta sok elektronikus levél érkezik azzal a kérdéssel, hogy a ciklus bizonyos napján nem védekeztek, "mennyi tehát a teherbeesés kockázata". Mindazon kedves olvasónk számára ajánlom a naptármódszer lényegének megismerését.
h i r d e t é s
Már az antik világban is ismert volt az a tény, hogy a ciklus nem minden napja egyformán fogamzóképes. Évekkel ezelőtt egy nagyon híres svájci óragyár keresett meg azzal a kéréssel, hogy mondjak szakvéleményt egy olyan óráról, mely megmutatja a termékeny napokat, sőt azt is, mely napokon valószínűbb a leány és melyik napon a fiúgyermek fogantatása. A találmány rendkívül szellemes, az óra formatervezése egyenesen elbűvölő volt.
A termék kifejlesztésének minden tudományos alapja helyén volt, egyet kivéve: a mai nők ciklusa nem jár olyan pontosan, mint egy kiváló svájci óra. Ennek ellenére hasznosnak tartom a naptármódszer pontos megismerését, mert egyrészt nagyon sok téves információ kering ezen a téren, másrészt minden védekezés jobb a semminél.
A naptármódszer lényege
A védekezés naptármódszere a következő megfigyeléseken alapul:
Az ovuláció legtöbbször a ciklus 14. napján (± 2 nap) következik be, ha a ciklus első napjának a rendes havivérzés első napját tekintjük.
A spermiumok élettartama 2-3 nap.
A petesejt legfeljebb 24 óráig életképes.
Így a havivérzések naptárba történő feljegyzése révén a fogamzóképes időszak könnyen kiszámítható.
A naptármódszer ajánlása

Így a 30 napos ciklusnál a tüszőrepedés legtöbbször a 16., míg 24 napos ciklus esetén a 10. napon következik be. A fogamzóképes időszak pedig úgy számolható ki, hogy az elmúlt, legalább féléves periódus során megfigyelt legrövidebb ciklus hosszából 19-et levonunk.
A tilalmi idő végét úgy kapjuk meg, hogy a legrövidebb ciklus hosszából 11 napot levonunk. Így például, ha a legrövidebb ciklus 22 napos volt, az elméleti fogamzóképes időszak a ciklus 4. napján kezdődik és a 11. napon ér véget. Szabályos, 28 napos ciklusok esetén a 10-17. nap közötti periódus a kritikus. A pontos kiszámítás segítésére mellékeljük az alábbi táblázatot.
|
A módszer hatékonysága
A naptármódszer, önmagában alkalmazva, az egyik legmegbízhatatlanabb módszer. Az éves teherbeesési arány 10% körüli. Ennek oka az ovuláció napjának kiszámíthatatlansága. A peteérést és a tüszőrepedést ugyanis számos testi, lelki és környezeti tényező befolyásolja.
Tanácsok naptármódszerrel védekezők számára
A naptármódszert nem javasolják fogamzásgátlásra a már leírt indokok alapján. Mégis többet ér, mint a semmi. Naptármódszer esetén, vérzéskimaradáskor, elsőként terhességre kell gondolni. Ez legegyszerűbben valamelyik terhességi gyorsteszt segítségével zárható ki (bármelyik patikában kaphatók, nagyjából egyformán érzékenyek és megbízhatók). A módszer alkalmazásának hatékonysága jelentős mértékben javítható, ha más módszerrel, például az ébredési hőmérséklet mérésével megismeri a saját ciklusát. Viszonylag biztonságos a módszer, ha van tüszőrepedés és sárgatestfázis.

Megtermékenyítés
Forrás:
Contraceptive Technology, Irvington Publishers Inc. New York.
Family planning handbook for doctors. International Planned Parenthood Federation, London, 1988.
Elek Cs: A fogamzásgátlásról: tárgyilagosan a valós tények tükrében. Golden Book Kiadó, Budapest, 1998.
Contraceptive Technology, Irvington Publishers Inc. New York.
Family planning handbook for doctors. International Planned Parenthood Federation, London, 1988.
Elek Cs: A fogamzásgátlásról: tárgyilagosan a valós tények tükrében. Golden Book Kiadó, Budapest, 1998.
Hozzászólások