A mobil olyan a gyereknek, mint a drog
Szerző: Babaszoba.hu
2018. február 1. | Frissítve: 2019. április 30.
Forrás: Index.hu
Már nem csak pszichológusok mondják, hogy mennyire káros hatásai vannak a közösségi médiának a gyerekekre, hanem az okostelefonokat fejlesztő cégek is sorra adják ki figyelmeztetéseiket.Az Index készített interjút Tari Annamária pszichológussal a témában.

Az interjú főbb állításai
- A közösségi média olyan függőséget okoz, mint az alkohol vagy a drogok
-
Gyorsaságot és azonnaliságot ad: az azonnali érzelmi szükséglet kielégítésének a lehetőségét adja. Azt hiszik a gyerekek, hogy a valóság is így működik: ha valami elromlott, ha valamit meguntam kilépek és majd újra próbálkozok. Nem tapasztalja meg, hogy amit akar, azt nem kapja meg azonnal. Az információs korban azonban a reakcióidőnk egyre rövidül, mert az eszközökkel eljött az azonnali érzelmi szükségletkielégítés folyamatos lehetősége.
-
Mindenki egyedül van, miközben azt hiszi, hogy nem: ül egyedül a képernyője mögött, nincs együttes élmény. Komplett világot kínál a közösségi média és hihetetlen lehetőséget ahhoz, hogy egymás életét kukkoljuk.
-
Jean Twenge kutatásaiból látszik, hogy a 8-12 éves korosztálynak olyan érzelmeket kell átélniük, amiket régebben felnőtt érzelmeknek hívtunk. A szorongáskapacitásunk azonban a biológiai életkorunkhoz kötött. Ha az online térben ilyen kihívások érik a gyereket, azt nem tudja elviselni, mert életkoránál fogva nincsenek meg az érzelmi eszközei a feldolgozásukhoz.
-
Nagyobb a transzparencia. Az online világban történő kiközösítést, cukkolást, bullyinget - ami persze korábban is megvolt - most nem húsz ember látja, hallja az osztályteremben vagy az iskolai folyosón, hanem rögtön több száz. Ez a nagyfokú transzparencia megnöveli a szorongás mértékét.
-
Nagyon könnyen lehet információhoz jutni, ami persze egyfelől remek dolog, másfelől viszont erodálta az értékét a tanulásnak, annak, hogy vannak érdekes dolgok a világban, és hogy ezekért erőfeszítést kell tenni.
-
A valóság lassú és nehézkes. Az online világban ezek a fogalmak nem léteznek, minden azonnali, gyors, pörgős, színes és vibráló, de ez nem a valóság. Az online és offline világból ki-bejáró gyerekek összekeverik a kettőt és a valóságtól is azt várják el, amit az online térben tapasztalnak.
-
Nem tapasztalják meg, hogy ha valami rossz történik velük, akkor majd valamikor a közeljövőben meg tudják osztani az élményt másokkal, de addig is, amíg ez a mondjuk pár óra eltelik, már megkezdődik a feldolgozás. Ezt holdingnak nevezi a pszichológia, azaz a tartalmazás képességének. Ez ahhoz kell, hogy felnőttként majd legyenek érzelmi stratégiák, amik a konfliktusmegoldáshoz, a problémakezeléshez, a szorongástűréshez vagy a stresszkezeléshez szükségesek. Régen ez a holding több óra volt, ma pár másodperc. A holdingot meg kell tanulni és azt csak a való életben lehet, mert a személyesség a face to face kapcsolat a lényege.
Hozzászólások