Baba

Megszületik, és máris fogyni kezd?

Az élet első napjaiban adott, többnyire felesleges tápszeres pótlás egyik fő indoka az újszülött súlyvesztése és az, hogy anyának még nincs teje. Tényleg ilyen gyakran kell az a pótlás?
2011. Szeptember 11.

Megszületik, és máris fogyni kezd?

Az újszülött súlyában beálló változás általában arról ad képet, milyen hatékony a szoptatás, és ha túl nagy súlyveszteség jelentkezik, többnyire tápszert írnak fel a kicsiknek.

A túl korán és indokolatlanul adott tápszer azonban tehéntejfehérje-allergia kialakulásához vezethet a babánál, ráadásul jelentősen csökkenti a szoptatás esélyeit. Ha a pótlást ráadásul cumisüvegből kapja a baba az első hetekben, az könnyen és gyakran cumizavar kialakulásához vezet.

Szabad fogyni?

Általában normálisnak, azaz élettaninak tekintjük a születési súly hét százalékának megfelelő vagy annál kevesebb súlycsökkenést, melynek a harmadik-negyedik napig meg kell állnia, majd egy-két napos stagnálás után már napi egy, majd két deka gyarapodás várható. Így a jól szopó újszülöttnek legkésőbb a tizedik napig kell újra elérnie születési súlyát.

A pótlás akkor lehet indokolt, ha a baba súlyesése meghaladja a születési súly tíz százalékát annak ellenére, hogy a szoptatási gyakorlat jó (legalább 10-12 alkalommal vagy gyakrabban mellre kerül a baba), és a szopás hatékony. A szoptatásban kezdettől fogva személyre szabottan kellene segíteni az édesanyának, és hét százalékot meghaladó súlyvesztésnél körültekintően keresni kell az okokat.

Mégsem a tejhiány a bűnös?

Az International Breastfeeding Journal című szaklapban megjelent tanulmány azonban rávilágít, hogy egyes újszülöttek fogyása mögött egészen más ok is állhat. A kanadai kutatók szerint előfordulhat, hogy nem az anyatej hiánya miatt csökken az újszülött súlya, hanem, mert a kicsi szabályozza a saját vízháztartását.

Számos anya vajúdása közben folyadékot kap a kiszáradás elkerülése érdekében, ezért a szakemberek arra voltak kíváncsiak, van-e ennek köze az újszülött születési súlyához, illetve a későbbi súlyveszteségéhez. A megfigyelések azt mutatták, hogy azok az újszülöttek, akiknek anyja kapott folyadékot a szülés során, nagyobb súllyal születtek és néhány napon belül több súlyt vesztettek, mint azok, akiknél ez nem fordult elő.

“Régóta kérdés volt, vajon egyes újszülöttek miért fogynak nagyobb mértékben, mint mások, holott az első napokban még semelyikük sem fogyaszt túl sok anyatejet” – nyilatkozta Joy Noel-Weiss professzor, az Ottawa Egyetem munkatársa. – “Úgy tűnik, az ok abban keresendő, hogy azok az újszülöttek, akik anyjukon keresztül túl sok folyadékhoz jutottak világra jövetelük közben, a születésük utáni első 24 óra során kénytelenek saját vízháztartásukat szabályozni, és emiatt vesztenek a súlyukból.”

Mi a megoldás?

A professzor hozzátette, a fentiek fényében érdemes lenne megfontolni, hogy a születési súly helyett a 24 óra elteltével mért súlyt vegyék kiindulási alapnak az újszülöttek esetében, és a későbbi súlyveszteséget is ehhez képest mérjék, mert ezáltal elkerülhető lenne a tápszer idő előtti, felesleges használata.

Császár után nehezebb szoptatni?

W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó IBCLC: Joy Noel-Weiss professzor állításának igazát a császáros anyák esete is igazolni látszik. Általában úgy tartják, hogy császármetszés után később van tejbelövellés, több a szoptatási nehézség. A valóságban azonban a tejbelövellés időpontját nem befolyásolja a szülés módja. Más, a műtéttel összefüggő tényezők viszont annál inkább szerepet játszanak a kétségtelenül gyakoribb nehézségekben.

A császáros anyák a műtét előtt és közben folyadékpótló infúziót kapnak, így az ő esetükben még gyakrabban jelentkezhet ez a probléma: csecsemőik súlyvesztése épp az anya folyadékpótló infúziója következtében fokozottabb lehet, így előbb kapnak pótlást. Ráadásul az infúzió hatására az anyáknál gyakori a mellbimbó ödémás duzzanata, ami nehezíti, hogy az újszülött jól kapja be a mellbimbót. Ez sebesedéshez vezethet, ami a fájdalom miatt ugyancsak gátolhatja a megfelelő gyakoriságú szoptatást.

További hasznos cikkek a témában:

Forrás: Medipress- babaszoba.hu