Baba

Jaj, de fáradt vagyok!

Néha persze teljes joggal: egy kiadós futás, torna, egész nap talpon és a gyerek nyomában, sütés-főzés egy hosszú hétvégén, mindez sokat kivesz az emberből. De mi van akkor, ha látszólag ok nélkül, és már kora reggel holtfáradt vagy?
2011. November 30.

Az anyáknak rendszerint minden okuk megvan a fáradtságra. Különösen, ha az éjszakai műszak is pörög, és tízszer is kelni kell a gyerekekhez. A krónikus fáradtságot érző emberek 20-30 százalékában azonban valamilyen betegség okozza az állapotot. Ha túlságosan fáradt vagy, és az érzés csak fokozódik, elképzelhető, hogy valami betegség gyötör. Ha pedig már ahhoz is túl fáradt vagy, hogy sétálj egyet, munkába menj, megfürödj vagy felöltözz, súlyos lehet a baj.

1. Depresszió és lehangoltság

A depresszió gyakran okoz fáradtságot. A szerotonin és más idegi átvivőanyagok egyensúlyának felborulása kimerültséget, apátiát és fejfájást eredményezhet.

2. Vérszegénység

Az alacsony vasszint vagy a túl kevés vörösvérsejt azt jelenti, hogy a vér sokkal kevesebb oxigént szállít, ha pedig az agy és a többi szövet nem kap elegendő oxigént, fáradtságot érzel.

3. Rheumatoid arthritisz és más kötőszöveti (autoimmun) betegségek

Ilyen betegségek esetén a szervezet antitesteket termel az egészséges szövetek ellen, ami károsodáshoz vezet. Az immunrendszer támadása kimeríti a szervezet energiakészletét.

4. Pajzsmirigybetegségek

A pajzsmirigy választja ki azokat a hormonokat, amelyek az anyagcserét szabályozzák. Ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony, az anyagcsere lelassul. Fáradttá válsz, a bőröd és a hajad kiszárad, és hízni kezdhetsz. A nők közel 10 százaléka, és a férfiak valamivel alacsonyabb hányada szenvedhet pajzsmirigyrendellenességben.

5. Diabétesz és inzulin-rezisztencia

Mivel diabétesz esetén a sejtek nem kapnak elég energiát, a cukorbetegek már a legkisebb megerőltetésre is kimerültséget érezhetnek.

6. Vérnyomásproblémák

A magas és az alacsony vérnyomás is okozhat kimerültséget. Némelyik vérnyomásgyógyszer mellékhatásaként is felléphet fáradtság.

7. Lázzal és fertőzéssel járó betegségek

A legtöbb fertőzés fáradtságot és gyengeséget okoz, különösen azok, amelyek lázzal is járnak. Ha a betegség létfontosságú szervet, például a tüdőt, a csontvelőt vagy a szívizmot érinti, a kimerültség még súlyosabb.

8. Alvási apnoé és egyéb fül-, orr-, gégészeti panaszok

A krónikus orrdugulás, az orrmelléküreg-gyulladás, a mandula-megnagyobbodás és az alvási apnoé akadályozza az alvást, és csökkentheti a szervezet oxigénellátását, ami idővel állandó álmosságot, kimerültséget és ingerlékenységet okozhat.

9. Szívbetegség

A kimerültség a szívelégtelenség, az aritmia, az érbetegségek és a szívroham első jele is lehet.

10. Lisztérzékenység

Olyan komplex felszívódási zavar, melyet a glutén intolerancia okoz. A bélbolyhok pusztulása miatt számos tápanyag nem jut el rendeltetési helyére. A B-vitaminok felszívódási zavara vérszegénységhez és kimerültséghez vezethet.

A kimerültség mellett jelentkező bizonyos tünetek súlyos betegségeket jelezhetnek. Akkor érdemes riadót fújni, ha a következőket tapasztaljuk:

* Mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, izomgyengeség és öngyilkossági gondolatok. Ezek szívrohamot, stroke-ot vagy közeledő öngyilkossági kísérletet jelezhetnek előre.

* A hirtelen, megmagyarázhatatlan fogyás daganatot, pajzsmirigy betegséget, cukorbetegséget vagy krónikus fertőzést jelezhet.

* A láz és az éjszakai verejtékezés súlyos fertőzésre, például tuberkulózisra, HIV-fertőzésre, máltai lázra (brucellózisra) vagy endokarditiszre utalhat.

* A sápadt, sárgás bőr illetve szem vérszegénységet vagy májgyulladást jelezhet.

* A túlságosan gyakori vizelés cukorbetegségre, krónikus veseelégtelenségre vagy más rendellenességekre utalhat.

* Az olyan egyéb tünetek, mint például a kettős vagy homályos látás, a nyaki-, hónalji- és ágyéki nyirokcsomók duzzanata, súlyos és makacs gyomorfájdalom, arckiütés, bőr alatti vérzés, izomgyengeség és egyensúlyzavarok is orvosi vizsgálatot tesznek szükségessé.

Ezek is érdekelhetnek:

  • Melyek a lisztérzékenység tünetei?
  • Nem ritka a pajzsmirigygond a terhességek alatt
  • Amit a depresszióról tudni érdemes
  • Az idősebb anyák sem depressziósabbak az átlagnál
  • Szülés utáni depresszió
  • Forrás: Medipress