A kisbabáknál azért érzékelhető ez
viszonylag gyakran (nemtől és érettségtől függetlenül az első 3 hónapban a babák közel 1/3-a bukik ), mert a gyomruk aránylag jóval kisebb, ezért hamarabb megtelik, másrészt a záróizom, melynek meg kéne akadályozni a gyomorból a táplálék visszafolyását a nyelőcsőbe még éretlen működésű. Ez a záróizom kb.
5 hónapos korra éri el a normál érettséget"-mondja
Dr. Sztanó Gabriella gyermekorvos.
Lehet-e veszélyes?
A bukást is, mint más egyéb jelenséget a kisbabáknál az alapján kell megítélnünk, hogy mennyire zavarja a kicsit, illetve akadályozza-e a megfelelő fejlődésben. "Ha a baba az elvárt ütemben fejlődik, gyarapodik és a kedve is jó, akkor maximum azért érdemes megpróbálnunk bevetni néhány "praktikát", hogy ne kelljen rendszeresen ruhát cserélni, vagy takarítani az ágyneműjét.
A bukás akkor is lehet kellemetlen a picinek, ha egyébként jól gyarapszik, hiszen bukáskor a gyomorból már savas kémhatású "anyag" kerül a normálisan lúgos kémhatású nyelőcsőbe, vagy a garatba, szájüregbe. Ez marhatja a nyálkahártyát, amitől nyűgösebb lesz a baba evés közben, vagy az evést követő 30-45 percben.
Ez a maró hatás nem szokott veszélyes mértéket ölteni, de zavarhatja a baba táplálkozási kedvét, romlik az étvágya és idővel csökkenhet a súlya, még ha a kibukott mennyiség nem is sok, vagy akár nem is látható, mert csak a garatig jön fel pl. a táplálék.
Azaz akkor is kell gondolnunk
refluxra, ha a baba nem bukik látványosan, de nem fejlődik a súlya, étvágytalan, nyűgös. Épp ezért ha babánk nem fejlődik megfelelően, vagy csak sokat sír az étkezések alkalmával, legjobb, ha
megbeszéljük gyermekorvosunkkal, aki segít majd értékelni a tüneteket" -javasolja a szakértő.
Mi a teendő a gyakorlatban?
Mivel a probléma fő oka, hogy a sok étel nem fér el a pici gyomorban, az alkalmazható "trükkök" ezeket a problémákat igyekeznek kiküszöbölni:
-
gyakoribb és rövidebb ideig tartó etetés (azaz sokszor adjunk kevesebbet)
- gyakori és alapos büfiztetés (hogy a sok levegő ne töltse ki a baba gyomrát)
- evés után a babát 30-45 percig tartsuk függőlegesen, vagy legalább meredekebben, hogy az ételnek nehezebb legyen a visszacsorgás( ezt nevezzük pozicionálásnak, a babát vagy függőlegesen tartjuk karban, vagy legalább megemeljük az ágyának a fej felőli végét - ez persze az ágyban már sokat forgolódó, mocorgó babánál nem kivitelezhető, mert esetleg fejjel lefelé kerülve csak rontunk a helyzeten)
- a táplálék sűrítése segít, hogy az étel bennmaradjon a gyomorban (ami megoldható ún. sűrítő tápszerek alkalmazásával, vagy szoptatás előtt ún. előetetés formájában, amikor 30-40 ml spec.sűrű tápszert adunk kanalazva a babának szoptatás előtt, illetve nem anyatejes babáknak léteznek ún.antireflux tápszerek)
Szükséges lehet gyógyszeres kezelést alkalmazni?
"Gyógyszeres kezelés a nem fejlődő, nyűgös babáknál jön szóba, mindig a gyermekorvos döntése alapján. A gyógyszeres kezelés egyik típusa a visszafelé irányuló táplálék-mozgás megakadályozásában segít, míg a gyógyszeres kezelés másik típusa a gyomor savtermelésének csökkentésén keresztül hat, hogy a visszafolyó tápanyag ne legyen annyira savas."
Az eleinte nem, vagy alig bukó babáknál kell-e gondolni valamire, ha fokozódik a bukás?
"A bukáson ronthat bizonyos gyógyszerek alkalmazása is, ami külön figyelmet érdemel, ilyen gyógyszerek az asztma gyógyszerei, bizonyos szív-gyógyszerek, nyugtatók, illetve ronthat a bukáson savas ételek bevezetése a nagyobb baba étrendjébe (paradicsom, citrusfélék, szénsavas italok). Mivel a rekeszizmon fut keresztül a nyelőcső alsó szakasza, ezért rekeszsérv vagy bizonyos speciális fejlődési problémák is okozhatnak bukást. Súlyosabb panaszok esetén ezt is mérlegelni kell"-mondja Dr.Sztanó Gabriella.
Mikor várható, hogy elmúlik?
Mivel az első hónapokban adott táplálék folyékony (
anyatej, tápszer), számíthatunk arra, hogy majd amikor elkezdjük a szilárdabb táplálékot adni babánknak (pépek, majd később darabos ételek) a bukás
mérséklődni fog, majd elmúlik. Ha mégsem így történne, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Kapcsolódó cikkeink bukás témában:
Hozzászólások