Mikor kezdünk el emlékezni?
A legtöbb felnőtt legkorábbi epizodikus emlékei 3 éves kortól vannak meg, keveseknek vannak emlékei még azelőttről. A szakértők úgy vélik, hogy ezek a korai gyermekkori emlékeink pedig 7 éves korunktól gyorsan kezdenek elhalványulni.
Patricia Bauer és Marina Larkina készített egy gyermekkori emlékezettel kapcsolatos tanulmányt, amelyben 3 éves gyerekeket kértek arra, hogy beszéljenek édesanyjukkal az életük hat korábbi életeseményéről. Ezután, amikor idősebbek lettek, ismét megkérték őket, hogy emlékezzenek ezekre az eseményekre: megállapították, hogy 5-7 éves koruk között a gyerekek az események több mint 60%-ára emlékeztek, de 8-9 éves korukra már csak kevesebb mint 40%-ára.
Ugyan a tudatos emlékezetünk csak 3 éves korunk körül fejlődik ki, ezt megelőzően azonban vannak érzékszervi-érzelmi tapasztalataink, amelyek később újjáéledhetnek, ha hasonló események, vagy szenzoros aktivitást kiváltó dolgok történnek. Az érzékszervi emlékezet egyik kellemes példája lehet egy bizonyos illat, amely évekkel később édesanyánk képét, jelenlétét idézi fel.
Hogy segíthetünk emlékezni?
Még ha maguktól nem is emlékeznek bizonyos eseményekre, nagyon fontos, hogy a szülők beszélgessenek, meséljenek ezekről a gyermekeknek, például
fényképek vagy a babanapló nézegetése közben. - Ezeknek az emlékeknek a megosztása ugyanis erősíti a kötődést,
és segít a gyermekeknek megismerni az őket körülvevő világot - mondta
Dr. Elward . Ugyan nem emlékeznek például egy állatkerti látogatásra 1,5 éves korukból, de az állatok nevét például erősítheti bennük, ha a szülők mesélnek nekik erről az emlékről.
A kisgyermekeknek van olyan emlékezete is, amelyek nem érinti a hippokampuszt: ezek alapvető szerepet játszanak a gyermek fejlődésében a baba születésétől kezdve. Az emlékezet része az képességek megtanulása, mint felemelni és megtartani az evőeszközöket. A csecsemők rengeteg dolgot megtanulnak az első évben, és ezekre az új készségekre később is képesek emlékezni.
Hozzászólások