Allergia ellen tartsunk macskát, kutyát?
Szerző: Babaszoba.hu
2011. június 16. | Frissítve: 2016. március 30.
Forrás: MTI- babaszoba.hu
Sok szülő szabadul meg a négylábú házi kedvenctől azért, mert attól tart, a gyerekeknél az állat közelsége szőrallergia kialakulásához vezethet. Több kutatási eredmény is utalt már arra, hogy ez akár pont fordítva is igaz lehet!
Ganesa Wegienka, a detroiti Henry Ford Kórház orvosa a Clinical and Experimental Allergy című szaklapban számolt be eredményeikről. Csapata a georgiai orvosegyetem kutatóival együttműködve nagyszabású, hosszú távú tanulmány adatait használta fel a kutatáshoz. A Detroit Childhood Allergy Study elnevezésű vizsgálatban 1987 és 1989 között született gyerekek vettek részt, akiknek egészségi állapotát és életkörülményeit évente rögzítették.
A tanulmányból kiderült, mikor, mennyi ideig volt olyan kutyájuk vagy macskájuk a gyerekeknek, amelyik ideje több mint felét a házban töltötte. 18 éves korában összesen 565 résztvevőtől vettek vért, amelyben a kutatók kutya- illetve macskaallergiára utaló antitesteket kerestek.

Baba és cica egy ágyban?
A vizsgálat legfőbb eredménye, hogy a háztartásban tartott kutyával illetve macskával felnövő gyerekek nem lesznek gyakrabban allergiások az állatokra, mint a háziállatok nélkül élő társaik - írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása.
A kutatók csak találgatnak, mi lehet ennek az oka. Talán az, hogy a lányok inkább a cicákhoz, a fiúk inkább a kutyákhoz vonzódnak? Wegienka csapata az elkövetkezőkben a háziállatok fejlődő immunrendszerre gyakorolt szerepét kívánja tüzetesebben megvizsgálni, és kideríteni, mely szűkebb időszakok döntőek - például az első három, vagy talán csak a legelső hónap.
Az immunrendszer tanul
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy örökletes tényezők, például a fokozott allergiakockázat (szülő, testvér nagyszülő allergiás valamire), valamint az kizárólagos anyatejes táplálás az első hat hónapban sokkal jelentősebben befolyásolja a gyerek allergiakockázatát, mint a közvetlen környezetében fellelhető allergiát kiváltó anyagok. Sőt, ahogy ebből a kutatásból is látszik: az immunrendszer tanul: elképzelhető, hogy jobban tűrjük azokat az idegen fehérjéket (lehetséges allergéneket), amelyekkel kis mennyiségben már az élet első hónapjaiban megismerkedünk.Ezek is érdekelhetnek:
Hozzászólások