Kisgyerek

Ezt az állatfigurás kekszet ne add a gyereknek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állatfigurás kekszet vont ki a forgalomból, megnövekedett akrilamid tartalom miatt. A NÉBIH felhívja a figyelmet, hogy az alábbi kekszet ne adja senki a gyermekének.
2016. December 19.

A RASFF rendszerben érkezett riasztás szerint megnövekedett akrilamid tartalom miatt Horvátországból származó, vanília ízesítésű állatfigurás baba kekszet vontak ki a forgalomból. A NÉBIH felhívja a figyelmet, hogy a 30.09.2017. minőségmegőrzési idejű, LOT 208 tételazonosítójú, KOESTLIN márkajelzésű terméket ne adják gyermekeiknek.

Az akrilamid határértéket meghaladó mennyisége feltehetően technológiai hiba következtében, a nem megfelelő hőkezelést (túlsütés) követően alakulhatott ki. A gyártó (KOESTLIN D.D) az Európai Unió négy tagállamába, köztük Magyarországra is szállított a kifogásolt tételből. Az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv megkezdte a termék nyomon követésének vizsgálatát.

A keksz elsősorban kisgyermekek részére készült, fogyasztása 8 hónapos kortól ajánlott, ezért a NÉBIH kiemelten felhívja a figyelmet, hogy a már megvásárolt KOESTLIN márkajelzéssel ellátott élelmiszer csomagolásán figyelmesen ellenőrizzék az azonosító adatokat mielőtt azt gyermekeknek adnák, és, ha rendelkeznek az alábbi azonosítókkal ellátott termékből, a gyerekek ne fogyasszák el.

Termékadatok:

Márkajelzés: KOESTLIN

Termék neve: Babakeksz vanília ízesítéssel

Kiszerelés: 180 g

Tételazonosítók: LOT 208

Minőségmegőrzési idő: 30.09.2017.

Az akrilamidról

Mind élelmiszeripari feldolgozáskor, mind otthoni ételkészítéskor a nagy szénhidráttartalmú élelmiszerek magas hőmérsékleten történő hevítésekor (120 °C felett) végbemenő reakciók során – amelyek az élelmiszer „barnulását” és számos íz összetevő kialakulását is eredményezik – akrilamid képződhet.

Kis mennyiségben számos élelmiszerben, mint például kenyér, hasábburgonya, sült burgonya, burgonyaszirom, keksz, kávé előfordul.

Az élelmiszerekben jelenlévő akrilamid növelheti a rák kialakulásának kockázatát, ezért az élelmiszergyártók kiemelten törekszenek arra, hogy termékeik akrilamid szintjét a lehető legalacsonyabban tartsák.

Az akrilamidról részletes információ olvasható a NÉBIH honlapján.

Forrás: NÉBIH