Gyerek

Egyre több gyermeknél alakul ki a 2-es típusú diabétesz

Néhány évtizede kizárólag felnőtteknél diagnosztizálták, mára azonban egyre több fiatalt érint a 2-es típusú diabétesz.
2016. Július 08.

Már kétéves gyermeknél is kimutatták, bár ez nem számít tipikusnak, hiszen jellemzően kiskamaszkorban alakul ki – mondja Dr. Körner Anna. Az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense hozzátette: a tünetek viszonylag későn jelentkeznek, a vércukorszint is sokáig normál szinten marad. Elhízás nélkül ritkán fordul elő, szemben az 1-es típusú cukorbetegséggel, amelynek hátterében inzulinhiány áll, és inkább fogyással jár.

Pontos adatok nem ismertek, de a kövér gyermekek körülbelül 0,5-2 százaléka lehet érintett. Inzulint nem kapnak, életmódváltással, és ha szükséges, gyógyszerekkel kezelik őket.

Gyermekeknél néhány évtizede még kizárólag a diabétesz 1-es típusát mutatták ki, ilyenkor a szervezet nem termel elegendő inzulint, így azt pótolni kell – mondja Dr. Körner Anna hangsúlyozva, hogy a cukorbeteg gyerekek túlnyomó többsége ma is az 1-es típusban szenved.

Az utóbbi években azonban egyre több fiatalnál diagnosztizálják a 2-es típusú diabéteszt is, pedig korábban ez tipikusan a felnőttek betegsége volt. Esetükben, szemben az 1-es típussal, nem inzulinhiányról van szó, sőt, kezdetben akár még több is termelődik belőle a normál szintnél, ám a szervezet érzéketlen marad a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormonnal szemben, ezt nevezik inzulinrezisztenciának.

Többnyire az elhízás, a mozgásszegény életmód és a tinédzserkorra jellemző hormonális átalakulás áll a 2-es típusú cukorbetegség hátterében, éppen ezért a megelőzés és a kezelés szempontjából is alapvető fontosságú a mozgás beiktatása, az egészséges táplálkozás előnyben részesítése és az ideális testsúly elérése – mondja Dr. Körner Anna.

Az egyetemi docens hozzátette: a 2-es típusú cukorbetegség felismerése gyakran hosszadalmas folyamat a gyermekeknél, sok esetben ugyanis tünetmentes, vagy enyhe tünetekkel jár. Romolhat a látás, bár ez tipikusabb az 1-es típusú cukorbetegségnél, emellett sötét bőrelváltozások jelenhetnek meg, illetve az immunrendszer gyengülése is jelezheti a kórt.

Míg az 1-es típusú diabétesz szövődményei elsősorban a kis ereket, addig a 2-es típusé a nagy ereket érintik. Társbetegségként magas vérnyomás is kialakulhat, és megnő a vérzsír- szint, de akár pszichiátriai betegségek is megjelenhetnek, igen gyakori például a depresszió.

Pontos adatok nincsenek arról, hogy körülbelül hány gyermeket érint Magyarországon a 2-es típusú diabétesz, de a kövér gyerekek körében körülbelül 0,5-2 százalék lehet a gyakorisága – mondja Dr. Körner Anna. Az egyetemi docens szerint ez nem tűnik magas számnak, ám ha figyelembe vesszük, hogy néhány évtizede teljesen ismeretlen volt ez a jelenség, illetve, hogy egyre több a kövér gyerek, mindenképpen érdemes odafigyelni arra, hogy a túlsúlyos gyerekeket mielőbb lássa szakorvos, hogy szükség esetén idejében el tudják kezdeni a kezelést.

Terheléses vizsgálat alapján adnak diagnózist. Elsősorban életmódváltásra van szükség, 10 éves kor felett pedig gyógyszer is adható.

Kapcsolódó cikkeink:

  • 1980 óta megnégyszereződött a diabéteszes esetek száma világszerte
  • Kiderült, miért hajlamosabbak a cukorbetegségre a túlsúlyos kismamák gyerekei
  • Cukorbetegség: megmenthető-e táplálkozással hétezer élet?
  • Forrás: Semmelweis Egyetem